Login
Inregistrare
Recuperare parola
In caz ca ai uitat parola, introdu in campul de mai jos adresa de email si se va trimite un email cu link pentru resetarea parolei.
Abonare newsletter zilnic!
Casarea mijloacelor fixe

Adina Vlaicu
Valabil la 16 Octombrie 2019
Situate de fapt:
Avem in registrul mijloacelor fixe anumite MF – incadrate in 208 si 214 – amortizate complet – nu mai sunt folosite.
Pentru scoaterea din evidenta am facut PV in care am mentionat ca licentele si soft-urile nu mai sunt de actualitate si nu mai sunt in uz, iar telefoanele si calculatoarele sunt stricate si nu pot fi vandute sau folosite in activitatea curenta. PV este aprobat de administrator.
Intrebare:
1. Faptul ca am scos in acest mod MDF din registrul MF poate fi penalizat (amenda)? (am in vedere ca in legislatie spune ca se face decizie de inventariere, lista de inventar, propunere cu rezultatul inventarierii si pv casare, dar noi nu facem acest lucru in cadrul unei inventarieri a tuturor mijloacelor fixe, ci au fost verificari punctuale).
2. Ce riscam daca nu avem PV de predare a acestor calculatoare si telefoane catre firme specializate in colectare deseuri?
Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!
Normele metodologice date in aplicarea Legii 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat in active corporale si necorporale la Cap. III – Scoaterea din funcţiune şi casarea mijloacel
Înregistrează-te pentru răspunsul complet
● Alerte Fiscale scrise si video!
● Consultant AI disponibil 24 din 24
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate
Articol scris de catre Adina Vlaicu, in data de 16 Octombrie 2019.
Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.