Login
Inregistrare
Recuperare parola
In caz ca ai uitat parola, introdu in campul de mai jos adresa de email si se va trimite un email cu link pentru resetarea parolei.
Abonare newsletter zilnic!
PJ nerezidenta, inregistrata in scop de TVA Obligatii RO e-Factura – relatia B2C, B2B; SAF-T

Monica Predescu
Valabil la 17 Ianuarie 2025
Situatie de fapt:
Firma din Polonia care are in Romania doar un cod de inregistrare in scopuri de TVA pentru livrarile de marfuri (mobilier) efectuate pe teritoriul Romaniei catre persoane fizice si juridice, preponderent fizice. Declaratii lunare 300 si 394 si se achita lunar TVA.
Intrebare:
Incepand cu 01.01.2025 este obligat la transmitere e-factura (facturile se emit direct din Polonia, din soft-ul lor intern) si totodata depunere declaratie SAF-T?
Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!
Obligatii RO e-Factura: relatia B2C
Obligatia de transmitere în sistemul naţional privind factura electronică RO e-Factura, incepand cu 1 ianuarie 2025, a facturilor emise (in rela
Înregistrează-te pentru răspunsul complet
● Alerte Fiscale scrise si video!
● Consultant AI disponibil 24 din 24
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate
Articol scris de catre Monica Predescu, in data de 17 Ianuarie 2025.
Prin înfiinţarea unei societăţi de contabilitate am avut ocazia sa încep practicarea activităţii de contabilitate în urmă cu 25 de ani luând astfel parte la începutul şi la dezvoltarea acestui domeniu în România. Cei peste 500 de clienţi pe care i-am avut în această perioadă, au desfăşurat activităţi în foarte multe domenii, unele colaborări cu aceştia durând de peste 15 ani.