Costul serviciilor mai mare decât prețul de vânzare

Articol scris in data de: 10 Noiembrie 2021

Situatie de fapt:

Facturam lucrari de constructii la institutii publice in baza unor situatii de plata, unde pretul materialelor este mai mic decat pretul de achizitie, rezultand o valoare a bonului de consum mai mare decat cea din situatia de plata.

Intrebare:

Cum e corect sa ne inregistram cu aceasta cheltuiala?
Clientul nu accepta o modificare a preturilor licitate initial, iar pretul de achizitie actual al materialelor este cu mult mai mare. Societatea noastra e platitoare de impozit pe profit.



Înțelegem că societatea dumneavoastră, în funcție de comanda câștigată la licitație, cumpără materialele necesare lucrării, societatea nedeținând un stoc de materiale. Conform OMFP 1802/2014 privind Reglementările contabile, pct. 285 alin. (1) costul stocurilor care nu sunt de obicei fungibile și al acelor bunuri sau servicii produse și destinate unor comenzi distincte trebuie determinat prin identificarea specifică a costurilor individuale.

Astfel, veți înregistra cheltuieli aferente achizițiilor de bunuri necesare ducerii la îndeplinire a comenzilor recepționate, indiferent că acestea sunt mai mari decât veniturile prevăzute în contract.

Din punct de vedere fiscal (al impozitului pe profit) rezultatul fiscal se calculează ca diferență între veniturile și cheltuielile înregistrate conform reglementărilor contabile aplicabile, din care se scad veniturile neimpozabile și deducerile fiscale și la care se adaugă cheltuielile nedeductibile. La stabilirea rezultatului fiscal se iau în calcul și elemente similare veniturilor și cheltuielilor, potrivit normelor metodologice, precum și pierderile fiscale care se recuperează în conformitate cu prevederile art. 31 . Rezultatul fiscal pozitiv este profit impozabil, iar rezultatul fiscal negativ este pierdere fiscală. (art. 19 alin. (1) Cod fiscal)

Din punctul de vedere al impozitului pe profit sunt considerate cheltuieli deductibile cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității economice (art. 25 alin. (1) Cod fiscal). Codul fiscal împarte cheltuielile în cheltuieli deductibile, parțial deductibile și nedeductibile.

Cheltuielile cu materialele care au un cost mai ridicat decât veniturile aferente nu sunt considerate cheltuieli nici parțial nedeductibile și nici nedeductibile. Prin urmare, sunt cheltuieli efectuate în scopul desfășurării activității economice și sunt deductibile la calculul rezultatului fiscal.

Astfel, societatea în cauză poate sa aibă, conform reglementărilor fiscale, și pierdere fiscală.

 

Reglementare:

OMFP 1802/2014 privind reglementările contabile

Legea 227/2015 privind codul fiscal

close

Fii la curent cu ultimele noutăți fiscale!

- Alerte Fiscale - Ultimele modificări în legislatia fiscală!
- Spețe din domeniile contabilitate, fiscalitate si resurse umane!

Distribuie pagina
Răzvan Bălteanu

Articol scris de catre Răzvan Bălteanu, in data de 10/11/2021.

Consultant fiscal și expert fiscal judiciar din București, unul dintre fondatorii Asociației "Tax Advisors" și al Grupului Tax Advisors de pe Facebook cu un număr de peste 33,000 de membri.

Vezi toate articolele scrise de Răzvan Bălteanu

Costul serviciilor mai mare decât prețul de vânzare

Articol scris in data de: 2021-11-10 15:16:41

Autor: Răzvan Bălteanu

Situatie de fapt:

Facturam lucrari de constructii la institutii publice in baza unor situatii de plata, unde pretul materialelor este mai mic decat pretul de achizitie, rezultand o valoare a bonului de consum mai mare decat cea din situatia de plata.

Intrebare:

Cum e corect sa ne inregistram cu aceasta cheltuiala?
Clientul nu accepta o modificare a preturilor licitate initial, iar pretul de achizitie actual al materialelor este cu mult mai mare. Societatea noastra e platitoare de impozit pe profit.









Înțelegem că societatea dumneavoastră, în funcție de comanda câștigată la licitație, cumpără materialele necesare lucrării, societatea nedeținând un stoc de materiale. Conform OMFP 1802/2014 privind Reglementările contabile, pct. 285 alin. (1) costul stocurilor care nu sunt de obicei fungibile și al acelor bunuri sau servicii produse și destinate unor comenzi distincte trebuie determinat prin identificarea specifică a costurilor individuale.

Astfel, veți înregistra cheltuieli aferente achizițiilor de bunuri necesare ducerii la îndeplinire a comenzilor recepționate, indiferent că acestea sunt mai mari decât veniturile prevăzute în contract.

Din punct de vedere fiscal (al impozitului pe profit) rezultatul fiscal se calculează ca diferență între veniturile și cheltuielile înregistrate conform reglementărilor contabile aplicabile, din care se scad veniturile neimpozabile și deducerile fiscale și la care se adaugă cheltuielile nedeductibile. La stabilirea rezultatului fiscal se iau în calcul și elemente similare veniturilor și cheltuielilor, potrivit normelor metodologice, precum și pierderile fiscale care se recuperează în conformitate cu prevederile art. 31 . Rezultatul fiscal pozitiv este profit impozabil, iar rezultatul fiscal negativ este pierdere fiscală. (art. 19 alin. (1) Cod fiscal)

Din punctul de vedere al impozitului pe profit sunt considerate cheltuieli deductibile cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității economice (art. 25 alin. (1) Cod fiscal). Codul fiscal împarte cheltuielile în cheltuieli deductibile, parțial deductibile și nedeductibile.

Cheltuielile cu materialele care au un cost mai ridicat decât veniturile aferente nu sunt considerate cheltuieli nici parțial nedeductibile și nici nedeductibile. Prin urmare, sunt cheltuieli efectuate în scopul desfășurării activității economice și sunt deductibile la calculul rezultatului fiscal.

Astfel, societatea în cauză poate sa aibă, conform reglementărilor fiscale, și pierdere fiscală.

 

Reglementare:

OMFP 1802/2014 privind reglementările contabile

Legea 227/2015 privind codul fiscal
  • Categorii spețe

  • Afișare alerte fiscale

  • Afisare postari blog

  • Sortează după