TVA – Sistemul One Stop Shop

Articol scris in data de: 27 Iulie 2021

Situatie de fapt:

Am un SRL, cu sediul in Romania, depozitul este in Romania, vindem accesorii auto. Clientii nostri sunt si persoane fizice din Ungaria si Bulgaria.

Pana acum facturam catre PF din HU si BG cu TVA 19% pentru ca nu atingeam plafonul ca sa intregistrez firma in scopuri de TVA pe fiecare tara.

Acum, am inteles ca daca depasez 10.000euro sau 46337lei va trebui sa ma inscriu in sistemul OSS. Pe Bulgaria, momentan nu are importanta, sunt vanzari de cateva 100 euro anul acesta.

In Ungaria, am avut vanzari perioada 01.01.2021-30.06.2021 de aproximativ 7.103.256 HUF – 19.700 EUR

In Ungaria, am avut vanzari perioada 01.01.2021-20.07.2021 de aproximativ 10.540.590 HUF – 29.300 EUR

Totul facturat cu TVA 19% (exceptand PJ inregistrare in VIES).

Intrebare: 

1. Ce inseamna plafonul de 10.000euro? Include PF si PJ care cumpara produse cu TVA RO de 19%?

2. Pe ce perioada se calculeaza plafonul de 10.000 euro pentru inregistrare in OSS? De la 01.07.2021 sau de la 01.01.2021.

3. Ce declaratie trebuie sa depun si cand?

4. Cum facturez catre PF din HU si BG? Cu TVA de HU si BG? Daca da:

      a. Eu am facturat de la 01.07.2021 pana acum in continuare cu 19%. Va trebui sa modific toate facturile?

      b. Facturez cu TVA de BG si HU dupa ce depasesc plafonul de 10.000euro?


Plafonul de 10.000 de euro (46.337 lei) este prevăzut la art. 278^1 din Legea 227/2015 privind Codul fiscal. Conform acestui articol, pentru acest plafon se calculează numai valoarea totală, fără TVA, a operațiunilor (livrărilor de bunuri în cazul dumneavoastră) realizate către persoane neimpozabile (persoane fizice sau persoane care nu vă comunică un cod de TVA valid în VIES) stabilite în alt stat membru decât România. Prin urmare, nu mai este valabilă regula depășirii pragului pentru fiecare țară.

Dacă ați depășit in total livrările, trebuie ori să vă înregistrați în fiecare stat membru unde livrați bunuri la distanță, ori să vă înregistrați in sistemul One Stop Shop pus la dispoziție pe site-ul ANAF.

Dacă v-ați înregistrat in OSS, va trebui să facturați cu cota de TVA din fiecare stat membru unde livrați bunurile (în Bulgaria cu cota de TVA din Bulgaria, în Ungaria cu cota de TVA din Ungaria). Tot în baza temeiului normativ amintit mai sus, plafonul se calculează de la începutul anului (01.01.2021), plafon care a fost depășit, după cum reiese din prezentarea situației dumneavoastră, înainte de 01.07.2021.

Conform art. 315 alin. (6) Cod fiscal, declarația specială de TVA (o s-o regăsiți dupa ce veți avea acces la sistemul OSS prin SPV) se depune până la sfârşitul următoarei luni după încheierea fiecărui trimestru calendaristic.

În ceea ce privesc facturile pe care le-ați emis cu TVA românesc, acestea ar trebui refăcute și declarate în prima declarație pe care o veți depune prin sistemul OSS, adica pînă la data de 31 octombrie 2021 pentru facturile emise în trimestrul 3 (pentru lunile iulie, august și septembrie).

Plata taxei se va face într-un singur cont pus la dispoziție de către ANAF, cont pe care îl veți regăsi și pe acesta la accesarea OSS.

 

Reglementare:

  • Legea 227/2015 privind Codul fiscal
Distribuie pagina
Răzvan Bălteanu

Articol scris de catre Răzvan Bălteanu, in data de 27/07/2021.

Consultant fiscal și expert fiscal judiciar din București, unul dintre fondatorii Asociației "Tax Advisors" și al Grupului Tax Advisors de pe Facebook cu un număr de peste 33,000 de membri.

Vezi toate articolele scrise de Răzvan Bălteanu

TVA – Sistemul One Stop Shop

Articol scris in data de: 2021-07-27 16:45:05

Autor: Răzvan Bălteanu

Situatie de fapt:

Am un SRL, cu sediul in Romania, depozitul este in Romania, vindem accesorii auto. Clientii nostri sunt si persoane fizice din Ungaria si Bulgaria.

Pana acum facturam catre PF din HU si BG cu TVA 19% pentru ca nu atingeam plafonul ca sa intregistrez firma in scopuri de TVA pe fiecare tara.

Acum, am inteles ca daca depasez 10.000euro sau 46337lei va trebui sa ma inscriu in sistemul OSS. Pe Bulgaria, momentan nu are importanta, sunt vanzari de cateva 100 euro anul acesta.

In Ungaria, am avut vanzari perioada 01.01.2021-30.06.2021 de aproximativ 7.103.256 HUF – 19.700 EUR

In Ungaria, am avut vanzari perioada 01.01.2021-20.07.2021 de aproximativ 10.540.590 HUF – 29.300 EUR

Totul facturat cu TVA 19% (exceptand PJ inregistrare in VIES).

Intrebare: 

1. Ce inseamna plafonul de 10.000euro? Include PF si PJ care cumpara produse cu TVA RO de 19%?

2. Pe ce perioada se calculeaza plafonul de 10.000 euro pentru inregistrare in OSS? De la 01.07.2021 sau de la 01.01.2021.

3. Ce declaratie trebuie sa depun si cand?

4. Cum facturez catre PF din HU si BG? Cu TVA de HU si BG? Daca da:

      a. Eu am facturat de la 01.07.2021 pana acum in continuare cu 19%. Va trebui sa modific toate facturile?

      b. Facturez cu TVA de BG si HU dupa ce depasesc plafonul de 10.000euro?




Plafonul de 10.000 de euro (46.337 lei) este prevăzut la art. 278^1 din Legea 227/2015 privind Codul fiscal. Conform acestui articol, pentru acest plafon se calculează numai valoarea totală, fără TVA, a operațiunilor (livrărilor de bunuri în cazul dumneavoastră) realizate către persoane neimpozabile (persoane fizice sau persoane care nu vă comunică un cod de TVA valid în VIES) stabilite în alt stat membru decât România. Prin urmare, nu mai este valabilă regula depășirii pragului pentru fiecare țară.

Dacă ați depășit in total livrările, trebuie ori să vă înregistrați în fiecare stat membru unde livrați bunuri la distanță, ori să vă înregistrați in sistemul One Stop Shop pus la dispoziție pe site-ul ANAF.

Dacă v-ați înregistrat in OSS, va trebui să facturați cu cota de TVA din fiecare stat membru unde livrați bunurile (în Bulgaria cu cota de TVA din Bulgaria, în Ungaria cu cota de TVA din Ungaria). Tot în baza temeiului normativ amintit mai sus, plafonul se calculează de la începutul anului (01.01.2021), plafon care a fost depășit, după cum reiese din prezentarea situației dumneavoastră, înainte de 01.07.2021.

Conform art. 315 alin. (6) Cod fiscal, declarația specială de TVA (o s-o regăsiți dupa ce veți avea acces la sistemul OSS prin SPV) se depune până la sfârşitul următoarei luni după încheierea fiecărui trimestru calendaristic.

În ceea ce privesc facturile pe care le-ați emis cu TVA românesc, acestea ar trebui refăcute și declarate în prima declarație pe care o veți depune prin sistemul OSS, adica pînă la data de 31 octombrie 2021 pentru facturile emise în trimestrul 3 (pentru lunile iulie, august și septembrie).

Plata taxei se va face într-un singur cont pus la dispoziție de către ANAF, cont pe care îl veți regăsi și pe acesta la accesarea OSS.

 

Reglementare:

  • Legea 227/2015 privind Codul fiscal

  • Categorii spețe

  • Afișare alerte fiscale

  • Afisare postari blog

  • Sortează după