Decontarea transportului salariatilor la si de la locul de munca. Implicatii fiscale

Articol scris in data de: 05 Martie 2020

Situatie de fapt:

Se doreste decontarea de catre societate a transportului salariatilor la /de la locul de munca, fie cu mijloace de transport in comun, fie cu auto proprie, aspect prevazut in CCM si in Regulamentul intern.

Doar ca unii au masina proprie, altii vor utiliza transportul in comun. As vrea sa punctati urmatoarele neclaritati pe care le am:

Intrebare:

1) Din punct de vedere al TVA-ului, TVA-ul de pe factura de abonament transport public si TVA-ul de pe Bon fiscal combustibil sunt deductibile?

2) Pe bonul fiscal de combustibil trebuie mentionat CUI-ul societatii? Pe factura emisa pentru transportul public va fi trecut la cumparator numele societii sau al angajatului?

3) Intocmirea foilor de parcurs e obligatorie sau poate fi intocmit un decont la care se anexeaza documentul justificativ?

4) Cheltuiala va fi deductibila in limita 5% din fondul de salarii, sau nu se limiteaza in vreun fel?

5) Daca avem cazuri, precum sot-sotie, sau surori (salariati in cadrul societatii) si care utilizeaza aceeasi masina, se deconteaza fiecaruia in parte?


Cheltuielile cu transportul la si de la locul de munca intra in categoria cheltuielilor sociale, deductibile limitat in cota de pana la 5% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile, daca aceste cheltuieli sunt prevazute in regulamentul intern al societatii si contractul colectiv de munca.

1. Din punct de vedere al TVA, pentru ca transportul la si de la locul de munca al salariatilor se considera ca este este utilizat exclusiv in scopul desfasurarii activitatii economice a firmei, rezulta ca taxa pe valoarea adaugata din facturile de transport/ bonuri fiscale combustibil este deductibila 100%.

2. Baza pentru decontarea cheltuielilor cu transportul la si de la locul de munca al salariatilor o reprezinta prevederea respectiva stipulata in regulamentul intern si in contractul de munca semnat cu fiecare salariat in parte. Din acest motiv se pot deconta abonamente pentru mijloace de transport in comun emise pe numele angajatilor, bonuri de combustibil (nefiind necesar codul fiscal al societatii trecut pe acesta) sau facturi. De cele mai multe ori, facturile emise de firmele de transport sunt emise pe numele societatii care asigura astfel transportul angajatilor.

3. Conform prevederilor art. 76 alin. (4) lit. a) si art. 142 lit. b) din Codul fiscal nu sunt venituri impozabile si nu intra in baza de calcul al contributiilor sociale, cheltuielile suportate de angajator pentru transportul salariatilor astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Asadar, cheltuielile suportate de angajator pentru transportul salariatilor la si de la locul de munca reprezinta venit neimpozabil pentru salariat si nu intra in baza de calcul a contributiilor sociale, in conditiile prevazute de contractul de munca.

In acest caz, trebuie mentionat in contratul de munca contravaloarea transportului la si de la locul de munca suportat de angajator pentru angajat. Pentru decontare se foloseste decontul la care se ataseaza documente justificative.

Potrivit art. 76 alin. (4) lit. g) din Codul fiscal nu sunt venituri  impozabile, in intelesul impozitului pe venit contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul intre localitatea in care angajatii isi au resedinta si localitatea unde se afla locul de munca al acestora, pentru situatiile in care nu se asigura locuinta sau nu se suporta contravaloarea chiriei, conform legii.

Astfel, daca salariatii au resedinta in alta localitate decat aceea in care au locul de munca, angajatorul poate suporta contravaloarea transportului daca nu le asigura locuinta sau nu suporta contravaloarea chiriei. Contravaloarea transportului suportata de angajator nu intra in baza de calcul al impozitului si al contributiilor sociale.

In acest caz, nu este necesara reglementarea in contractul de munca. Evident sunt necesare documente justificative pentru efectuarea transportului atasate la decontul de plata.

4. Pentru societate, transportul la si de la locul de munca al salariatilor este cheltuiala sociala deductibila limitat, in cota de pana la 5% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile, daca aceste cheltuieli sunt prevazute in regulamentul intern.

5. Transportul la si de la locul de munca al salariatilor se deconteaza conform prevederilor din contractul de munca semnat cu fiecare angajat.

Reglementare:

– Art. 25, 76, 142 , 297 (4)– Cod fiscal

close

Fii la curent cu ultimele noutăți fiscale!

- Alerte Fiscale - Ultimele modificări în legislatia fiscală!
- Spețe din domeniile contabilitate, fiscalitate si resurse umane!

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 05/03/2020.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Decontarea transportului salariatilor la si de la locul de munca. Implicatii fiscale

Articol scris in data de: 2020-03-05 12:25:10

Autor: ADINA VLAICU

Situatie de fapt:

Se doreste decontarea de catre societate a transportului salariatilor la /de la locul de munca, fie cu mijloace de transport in comun, fie cu auto proprie, aspect prevazut in CCM si in Regulamentul intern.

Doar ca unii au masina proprie, altii vor utiliza transportul in comun. As vrea sa punctati urmatoarele neclaritati pe care le am:

Intrebare:

1) Din punct de vedere al TVA-ului, TVA-ul de pe factura de abonament transport public si TVA-ul de pe Bon fiscal combustibil sunt deductibile?

2) Pe bonul fiscal de combustibil trebuie mentionat CUI-ul societatii? Pe factura emisa pentru transportul public va fi trecut la cumparator numele societii sau al angajatului?

3) Intocmirea foilor de parcurs e obligatorie sau poate fi intocmit un decont la care se anexeaza documentul justificativ?

4) Cheltuiala va fi deductibila in limita 5% din fondul de salarii, sau nu se limiteaza in vreun fel?

5) Daca avem cazuri, precum sot-sotie, sau surori (salariati in cadrul societatii) si care utilizeaza aceeasi masina, se deconteaza fiecaruia in parte?




Cheltuielile cu transportul la si de la locul de munca intra in categoria cheltuielilor sociale, deductibile limitat in cota de pana la 5% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile, daca aceste cheltuieli sunt prevazute in regulamentul intern al societatii si contractul colectiv de munca.

1. Din punct de vedere al TVA, pentru ca transportul la si de la locul de munca al salariatilor se considera ca este este utilizat exclusiv in scopul desfasurarii activitatii economice a firmei, rezulta ca taxa pe valoarea adaugata din facturile de transport/ bonuri fiscale combustibil este deductibila 100%.

2. Baza pentru decontarea cheltuielilor cu transportul la si de la locul de munca al salariatilor o reprezinta prevederea respectiva stipulata in regulamentul intern si in contractul de munca semnat cu fiecare salariat in parte. Din acest motiv se pot deconta abonamente pentru mijloace de transport in comun emise pe numele angajatilor, bonuri de combustibil (nefiind necesar codul fiscal al societatii trecut pe acesta) sau facturi. De cele mai multe ori, facturile emise de firmele de transport sunt emise pe numele societatii care asigura astfel transportul angajatilor.

3. Conform prevederilor art. 76 alin. (4) lit. a) si art. 142 lit. b) din Codul fiscal nu sunt venituri impozabile si nu intra in baza de calcul al contributiilor sociale, cheltuielile suportate de angajator pentru transportul salariatilor astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Asadar, cheltuielile suportate de angajator pentru transportul salariatilor la si de la locul de munca reprezinta venit neimpozabil pentru salariat si nu intra in baza de calcul a contributiilor sociale, in conditiile prevazute de contractul de munca.

In acest caz, trebuie mentionat in contratul de munca contravaloarea transportului la si de la locul de munca suportat de angajator pentru angajat. Pentru decontare se foloseste decontul la care se ataseaza documente justificative.

Potrivit art. 76 alin. (4) lit. g) din Codul fiscal nu sunt venituri  impozabile, in intelesul impozitului pe venit contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul intre localitatea in care angajatii isi au resedinta si localitatea unde se afla locul de munca al acestora, pentru situatiile in care nu se asigura locuinta sau nu se suporta contravaloarea chiriei, conform legii.

Astfel, daca salariatii au resedinta in alta localitate decat aceea in care au locul de munca, angajatorul poate suporta contravaloarea transportului daca nu le asigura locuinta sau nu suporta contravaloarea chiriei. Contravaloarea transportului suportata de angajator nu intra in baza de calcul al impozitului si al contributiilor sociale.

In acest caz, nu este necesara reglementarea in contractul de munca. Evident sunt necesare documente justificative pentru efectuarea transportului atasate la decontul de plata.

4. Pentru societate, transportul la si de la locul de munca al salariatilor este cheltuiala sociala deductibila limitat, in cota de pana la 5% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile, daca aceste cheltuieli sunt prevazute in regulamentul intern.

5. Transportul la si de la locul de munca al salariatilor se deconteaza conform prevederilor din contractul de munca semnat cu fiecare angajat.

Reglementare:

- Art. 25, 76, 142 , 297 (4)– Cod fiscal
  • Categorii spețe

  • Afișare alerte fiscale

  • Afisare postari blog

  • Sortează după