Impozitarea stimulentului de risc medical la CMI

Articol scris in data de: 18 Martie 2021

Situatie de fapt:

Un cabinet medical (CMI) emite factura fiscala catre CJAS pentru stimulentul de risc acordat conform Art.8, alin1, lit f^1 din OUG 43/2020.

Intrebare:

Cum se inregistreaza factura respectiva?
Se considera venit din activitate si se impoziteaza?


Conform Codului Fiscal, venitul brut cuprinde:

a) sumele încasate și echivalentul în lei al veniturilor în natură din desfășurarea activității;

b) veniturile sub formă de dobânzi din creanțe comerciale sau din alte creanțe utilizate în legătură cu o activitate independentă;

c) câştigurile din transferul activelor din patrimoniul afacerii, utilizate într-o activitate independentă, exclusiv contravaloarea bunurilor din patrimoniul personal afectate exercitării activităţii, rămase la încetarea activităţii;

d) veniturile din angajamentul de a nu desfășura o activitate independentă sau de a nu concura cu o altă persoană;

e) veniturile din anularea sau scutirea unor datorii de plată apărute în legătură cu o activitate independentă;

f) veniturile înregistrate de casele de marcat cu memorie fiscală, instalate ca aparate de taxat pe autovehiculele de transport persoane sau bunuri în regim de taxi. Norme metodologice

Acelasi act normativ prevede ca nu sunt considerate venituri brute:

a) aporturile în numerar sau echivalentul în lei al aporturilor în natură făcute la începerea unei activități sau în cursul desfășurării acesteia;

b) sumele primite sub formă de credite bancare sau de împrumuturi de la persoane fizice sau juridice;

c) sumele primite ca despăgubiri;

d) sumele sau bunurile primite sub formă de sponsorizări și mecenat, conform legii, sau donații.

Consideram ca stimulentul de risc nu se incadreaza in niciuna dintre categoriile de venituri neimpozabile. De asemenea avem in vedere faptul ca OUG 43/2020 nu indica incadrarea acestor sume intr-una din categoriile particulare de venituri prevazute de lege.

Un alt aspect important este ca aceste sume sunt primite de CMI ca urmare a activitatii desfasurate (unui aspect particulare al acestei activitati, in contextul pandemiei).

In concluzie, avand in vedere cele de mai sus, in opinia noastra venitul nu poate fi considerat decat venit din activitate si impozitat ca atare. Aceasta solutie este sustinuta si de precizarea din OUG conforma carei stimulentul reprezinta “un venit brut”.

Reglementare: 

Codul Fiscal art. 68

OUG 43/2020 art. 8 alin. (1) lit f.1) 

Distribuie pagina
Ioana – Camelia Predescu

Articol scris de catre Ioana – Camelia Predescu, in data de 18/03/2021.

Avand la baza studii juridice si o specializare in fiscalitate, practic o abordare a spetelor din doua puncte de vedere, fapt ce imi permite o intelegere mai buna in special in cazul spetelor complexe care nu necesita doar cunostinte in domeniul fiscalitatii. In decursul ultimilor 3 ani am avut ocazia sa particip la diferite cursuri si seminarii sustinute de specialisti recunoscuti in domeniul fiscalitatii, ajungand astazi sa pot rezolva o gama variata de spete si sa pot raspunde cu promptitudine la intrebarile clientilor.

Vezi toate articolele scrise de Ioana – Camelia Predescu

Impozitarea stimulentului de risc medical la CMI

Articol scris in data de: 2021-03-18 10:32:19

Autor: Ioana – Camelia Predescu

Situatie de fapt:

Un cabinet medical (CMI) emite factura fiscala catre CJAS pentru stimulentul de risc acordat conform Art.8, alin1, lit f^1 din OUG 43/2020.

Intrebare:

Cum se inregistreaza factura respectiva?
Se considera venit din activitate si se impoziteaza?





Conform Codului Fiscal, venitul brut cuprinde:

a) sumele încasate și echivalentul în lei al veniturilor în natură din desfășurarea activității;

b) veniturile sub formă de dobânzi din creanțe comerciale sau din alte creanțe utilizate în legătură cu o activitate independentă;

c) câştigurile din transferul activelor din patrimoniul afacerii, utilizate într-o activitate independentă, exclusiv contravaloarea bunurilor din patrimoniul personal afectate exercitării activităţii, rămase la încetarea activităţii;

d) veniturile din angajamentul de a nu desfășura o activitate independentă sau de a nu concura cu o altă persoană;

e) veniturile din anularea sau scutirea unor datorii de plată apărute în legătură cu o activitate independentă;

f) veniturile înregistrate de casele de marcat cu memorie fiscală, instalate ca aparate de taxat pe autovehiculele de transport persoane sau bunuri în regim de taxi. Norme metodologice

Acelasi act normativ prevede ca nu sunt considerate venituri brute:

a) aporturile în numerar sau echivalentul în lei al aporturilor în natură făcute la începerea unei activități sau în cursul desfășurării acesteia;

b) sumele primite sub formă de credite bancare sau de împrumuturi de la persoane fizice sau juridice;

c) sumele primite ca despăgubiri;

d) sumele sau bunurile primite sub formă de sponsorizări și mecenat, conform legii, sau donații.

Consideram ca stimulentul de risc nu se incadreaza in niciuna dintre categoriile de venituri neimpozabile. De asemenea avem in vedere faptul ca OUG 43/2020 nu indica incadrarea acestor sume intr-una din categoriile particulare de venituri prevazute de lege.

Un alt aspect important este ca aceste sume sunt primite de CMI ca urmare a activitatii desfasurate (unui aspect particulare al acestei activitati, in contextul pandemiei).

In concluzie, avand in vedere cele de mai sus, in opinia noastra venitul nu poate fi considerat decat venit din activitate si impozitat ca atare. Aceasta solutie este sustinuta si de precizarea din OUG conforma carei stimulentul reprezinta “un venit brut”.

Reglementare: 

Codul Fiscal art. 68

OUG 43/2020 art. 8 alin. (1) lit f.1) 
  • Categorii spețe

  • Afișare alerte fiscale

  • Afisare postari blog

  • Sortează după