Incasarea de dividende in perioada concediului de crestere copil duce sau nu la suspendarea platii indemnizatiei?

Articol scris in data de: June 3, 2019

Intrebare:

As dori sa stiu daca incasez dividende o data pe an, intr-o suma mai mare, pot beneficia de indemnizatie pentru crestere copil pana la varsta de doi ani?

Incasarea de dividende in perioada concediului de crestere copil duce sau nu la suspendarea platii indemnizatiei?

In O.U.G. 111/2010 care reglementeaza concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, se stipuleazala la art. 16, alin.(2), lit i: Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:

i) beneficiarul realizează venituri supuse impozitului şi copilul nu a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap.”

 Alin. (3), acelasi articol prevede situatiile in care plata indemnizatiei nu se suspenda, astfel:

„Prin excepţie de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptăţită se află în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:

a) primeşte diverse sume în baza legii, a contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creşterea copilului, altele decât cele rezultate din desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu;

b) primeşte indemnizaţii în calitate de consilier local sau judeţean, indiferent de nivelul acestora;

c) realizează, în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu, al căror nivel net nu depăşeşte de 5 ori cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin. (2).

 Pentru a putea concluziona daca venitul din dividende primit in perioada concediului de crestere copil duce la pierderea indemnizatiei, trebuie stabilit daca un astfel de venit poate fi incadrat in definitia data de O.U.G. 111/2010 a „venitului supus impozitului”, asta in conditiile in care, conform Codului fiscal sunt multe tipuri de venituri supuse impozitului pe venit.

In acest sens, verificam conditia legata de venituri, pe care O.U.G. 111/2010 o pune pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere copil, astfel art. 2, alin (1) prevede:

(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.

In concluzie, definitia “veniturilor supuse impozitului”, a caror incasare pe perioada concediului de crestere copil va suspenda plata indemnizatiei nu include si veniturile din dividende.

Practic incasarea unor astfel de venituri (dividende) pe perioada concediului de crestere copil nu va duce la suspendarea platii indemnizatiei pentru cresterea copilului.

Reglementare:

OUG 111/2010

– Art. 2, art. 16

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de June 3, 2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Nu ai gasit ce cautai?