Inregistrare in contabilitate bilete avion

Articol scris in data de: 25 Februarie 2022

Situatia de fapt:

In practica, anumite companii din transportul aerian nu emit facturi. Referitor acestei situatii, un contribuabil a primit acest raspuns:

“In concordanta cu reglementarile in vigoare (34 Legea privind taxa pe valoarea adaugata) chitanta pasagerului („passenger receipt”) reprezinta biletul de zbor si, in consecinta, factura fiscala valabila inclusiv pentru scopuri de TVA (14 Legea privind taxa pe valoarea adaugata) daca aceasta taxa este aplicabila.

Chitanta pasagerului poate fi utilizata impreuna cu confirmarea de plata prin card de credit sau cu extrasul de cont bancar pentru decontarea cheltuielilor de calatorie si pentru deducerea taxei pe valoarea adaugata.”

Intrebare:

Va rugam sa ne spuneti cum ar trebui sa procedam in practica:

1. Biletul de avion poate tine locul unei facturi?

2. Cum se inregistreaza in contabilitate?

3. Se declara in declaratia D390, D394 sau D300?


Da, tine loc de document justificativ.

Documente justificative

a) Se consideră documente justificative:

– biletul de avion sau chitanța, ori dovada rezervării și a plății unui bilet electronic și tichetele de imbarcare

b) Documentele justificative trebuie să conțină următoarele indicații:

– denumirea transportatorului;

– data emiterii și cea a expirării documentului de transport, precum și prețul acestuia și moneda in care este exprimat

Din punctul de vedere al TVA, transportul international de persoane este scutit de TVA conform art. 294 alin. (1) lit. g) din Codul fiscal, iar inregistrarea se va efectua prin nota contabila:

624,625    =    401

Transportul de calatori nu se incadreaza in categoria achizitiilor intracomunitare de servicii deoarece pentru acest tip de servicii nu sunt aplicabile prevederile regulii generale de taxare reglementate prin art. 278 alin. (2) din Codul fiscal conform careia locul prestarii serviciului se considera a fi locul unde este stabilit beneficiarul, persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA.

Din acest motiv, in situatia in care transportul se efectueaza in afara teritoriului Romaniei, valoarea biletelor de avion achizitionate nu se raporteaza, nici prin Declaratia recapitulativa cod 390 VIES, dar nici prin Declaratia informativa cod 394.

In acest caz, este suficienta doar raportarea prin decontul de TVA cod 300, la randul  “Achizitii de bunuri si servicii scutite de taxa sau neimpozabile”, prin preluarea informatiilor din jurnalul de cumparari privind contravaloarea achizitiilor de bunuri si servicii, a caror livrare/prestare a fost scutita de taxa, neimpozabila sau supusa unui regim special de taxa.

Valoarea biletelor de avion cu destinatia intr-un stat membru, de exemplu, pe ruta Cluj – Munchen, se incadreaza in exceptia de la regula generala de taxare de la art.  278 alin. (2), exceptie reglementata prin 278 alin. (4) lit. b), conform careia locul prestarii se considera a fi locul unde se efectueaza transportul de calatori ” (4) Prin exceptie de la prevederile alin. (2) si (3), pentru urmatoarele prestari de servicii, locul prestarii este considerat a fi:……b) locul unde se efectueaza transportul, in functie de distantele parcurse, in cazul serviciilor de transport de calatori”. Aceste prevederi trebuie coroborate cu cele de la pct.17 din normele de aplicare ale acestui articol.

 

Reglementare:

  • Cod fiscal –TVA art.294, 278
close

Fii la curent cu ultimele noutăți fiscale!

- Alerte Fiscale - Ultimele modificări în legislatia fiscală!
- Spețe din domeniile contabilitate, fiscalitate si resurse umane!

Distribuie pagina
Simona Draghici

Articol scris de catre Simona Draghici, in data de 25/02/2022.

Economist cu o vasta experienta. In decursul anilor a tinut contabilitatea firmelor mari, filiale ale multinationalelor din domenii diverse de activitate.

  • Economist cu peste 15 ani experienta
  • Face parte din echipa Excelcont de 10 ani
  • Experienta in contabilizarea domeniilor variate de activitate

Vezi toate articolele scrise de Simona Draghici

Inregistrare in contabilitate bilete avion

Articol scris in data de: 2022-02-25 11:11:05

Autor: Simona Draghici

Situatia de fapt:

In practica, anumite companii din transportul aerian nu emit facturi. Referitor acestei situatii, un contribuabil a primit acest raspuns:

"In concordanta cu reglementarile in vigoare (34 Legea privind taxa pe valoarea adaugata) chitanta pasagerului („passenger receipt”) reprezinta biletul de zbor si, in consecinta, factura fiscala valabila inclusiv pentru scopuri de TVA (14 Legea privind taxa pe valoarea adaugata) daca aceasta taxa este aplicabila.

Chitanta pasagerului poate fi utilizata impreuna cu confirmarea de plata prin card de credit sau cu extrasul de cont bancar pentru decontarea cheltuielilor de calatorie si pentru deducerea taxei pe valoarea adaugata."

Intrebare:

Va rugam sa ne spuneti cum ar trebui sa procedam in practica:

1. Biletul de avion poate tine locul unei facturi?

2. Cum se inregistreaza in contabilitate?

3. Se declara in declaratia D390, D394 sau D300?




Da, tine loc de document justificativ.

Documente justificative

a) Se consideră documente justificative:

- biletul de avion sau chitanța, ori dovada rezervării și a plății unui bilet electronic și tichetele de imbarcare

b) Documentele justificative trebuie să conțină următoarele indicații:

- denumirea transportatorului;

- data emiterii și cea a expirării documentului de transport, precum și prețul acestuia și moneda in care este exprimat

Din punctul de vedere al TVA, transportul international de persoane este scutit de TVA conform art. 294 alin. (1) lit. g) din Codul fiscal, iar inregistrarea se va efectua prin nota contabila:

624,625    =    401

Transportul de calatori nu se incadreaza in categoria achizitiilor intracomunitare de servicii deoarece pentru acest tip de servicii nu sunt aplicabile prevederile regulii generale de taxare reglementate prin art. 278 alin. (2) din Codul fiscal conform careia locul prestarii serviciului se considera a fi locul unde este stabilit beneficiarul, persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA.

Din acest motiv, in situatia in care transportul se efectueaza in afara teritoriului Romaniei, valoarea biletelor de avion achizitionate nu se raporteaza, nici prin Declaratia recapitulativa cod 390 VIES, dar nici prin Declaratia informativa cod 394.

In acest caz, este suficienta doar raportarea prin decontul de TVA cod 300, la randul  “Achizitii de bunuri si servicii scutite de taxa sau neimpozabile”, prin preluarea informatiilor din jurnalul de cumparari privind contravaloarea achizitiilor de bunuri si servicii, a caror livrare/prestare a fost scutita de taxa, neimpozabila sau supusa unui regim special de taxa.

Valoarea biletelor de avion cu destinatia intr-un stat membru, de exemplu, pe ruta Cluj – Munchen, se incadreaza in exceptia de la regula generala de taxare de la art.  278 alin. (2), exceptie reglementata prin 278 alin. (4) lit. b), conform careia locul prestarii se considera a fi locul unde se efectueaza transportul de calatori " (4) Prin exceptie de la prevederile alin. (2) si (3), pentru urmatoarele prestari de servicii, locul prestarii este considerat a fi:……b) locul unde se efectueaza transportul, in functie de distantele parcurse, in cazul serviciilor de transport de calatori". Aceste prevederi trebuie coroborate cu cele de la pct.17 din normele de aplicare ale acestui articol.

 

Reglementare:

  • Cod fiscal –TVA art.294, 278

  • Categorii spețe

  • Afișare alerte fiscale

  • Afisare postari blog

  • Sortează după