Inregistrarea, declararea si recuperarea TVA dintr-un stat UE

Articol scris in data de: 12 August 2022

Situatie de fapt:

Am primit factura (materii prime) de la un furnizor care prezinta pe factura cod valid de TVA de Germania si de asemenea exista pe factura TVA 19% cota Romaniei aplicat.

Intrebare:

TVA ul de pe factura este deductibil?

Se declara in D300, respectiv se face 390? Sau se face D398?

Va rog sa-mi precizati si baza legala potrivit careia un furnizor care prezinta VAT valid din UE factureaza cu cota de TVA din Romania.



Achizitia de bunuri din UE este cu taxare inversa. In acest caz acel TVA este deductibil, dar se aplica mecanismul taxarii inverse. Achizitia de bunuri din UE se declara in D300 la Rd.7 si Rd.7.1 si se raporteaza apoi in D390.

Confrom Ordinului 81544 din 11.10.2010 emis de Ministerul de Finante, daca furnizorul a emis factura cu tot cu TVA, firma din Romania va include TVA in baza de impozitare si il va declara in decontulde TVA D300 si in declaratia recapitulativa D390.

În ceea ce priveşte obligaţiile ce îi revin beneficiarului român ca urmare a efectuării unei achiziţii intracomunitare de bunuri sau servicii, taxabile în România, indiferent dacă a primit o factură cu sau fără TVA din alt stat membru, precizăm că acestea diferă în funcţie de modul de înregistrare în scopuri de TVA, conform art. 153 sau art. 153^1 din Codul fiscal. Astfel, indiferent dacă s-a înregistrat sau nu în ROI, pe lângă respectarea regulilor stabilite de legislaţia în domeniul TVA referitoare la determinarea locului prestării/achiziţiei intracomunitare, exigibilitate, cota aplicabilă, baza impozabilă, facturare, scutiri ş.a., beneficiarul va avea şi următoarele obligaţii:

– dacă este înregistrat în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, va avea obligaţia să depună decontul de TVA (formularul 300) prevăzut la art. 156^2 din Codul fiscal, în care să înregistreze taxa pe valoarea adăugată aferentă achiziţiilor intracomunitare de bunuri şi servicii ca taxă colectată şi deductibilă, în limitele şi în condiţiile stabilite la art. 145 – 1471 conform prevederilor art. 157 alin. (2) din Codul fiscal şi să depună declaraţia recapitulativă (formularul 390) prevăzută la art. 1564 din Codul fiscal;

– dacă este înregistrat în scopuri de TVA conform art. 153^1 din Codul fiscal sau ar fi avu obligaţia să se înregistreze conform acestui articol, va avea obligaţia să depună decontul special de taxă (formularul 301) prevăzut la art. 1563 din Codul fiscal, să efectueze plata taxei pe valoarea adăugată aferentă achiziţiilor intracomunitare de bunuri şi servicii, conform prevederilor art. 157 alin. (1) din Codul fiscal şi să depună declaraţia recapitulativă (formularul 390) prevăzută la art. 1564 din Codul fiscal.

În situaţia în care furnizorul/prestatorul din alt stat membru a emis factura cu TVA din statul în care se consideră că a avut loc livrarea sau prestarea, aceasta va fi inclusă în baza de impozitare a TVA pentru achiziţia intracomunitară de bunuri/servicii care are locul în România.

D398 Declarație specială de TVA (VAT Return One Stop Shop, se depune numai de firmele inscrise in sistemul One Stop Shop si numai in cazul livrarilor catre persoane impozabile sau neimpozabile din UE.

In cazul dumneavoastra aveti posibilitatea sa depuneti 318 Cerere de rambursare a taxei pe valoarea adăugată pentru persoanele impozabile stabilite în România, depusă potrivit art. 302 alin. (2) din Codul fiscal (OPANAF 2810/2016). Se depune de către persoanele impozabile stabilite în România, pentru rambursarea taxei pe valoarea adăugată aferentă importurilor și achizițiilor de bunuri/servicii efectuate în alt stat membru al Uniunii Europene. Termenul de depunere a D318 este pana pe 30 septembrie a anului urmator perioadei de rambursare.

Va rugam sa va adresati fiscului German care sa va lamureasca si sa va dea baza legala in care o firma din Germania cu cod de TVA valid in VIES are dreptul sa factureze cu cota de TVA din tara din UE in care livreaza bunurile.

Din practica se stie ca furnizorii de bunuri din Germania retin TVA si in cazul in care faceti dovada ca bunurile au ajuns in Romania, ei va returneaza acel TVA. Trebuie sa luati legatura cu furnizorul german de bunuri si sa ii cereti sa modifice factura sau sa va spuna in ce conditii ca returneaza acel TVA. Tot din practica se stie ca furnizorii de bunuri din Germania nu mai returneaza acel TVA spunand ca sa depuneti si sa cereti TVA de la statul German. Prin D318 trebuie sa cereti recuperarea acelui TVA de la statul German, dar puteti avea sansa sa nu va fi restituit acel TVA.

In concluzie TVA de 19% de pe factura primita il includeti in baza de impozitare si in contabilitate faceti taxare inversa pe toata suma. In D300 il declarati la Rd.7 si 7.1, baza, totalul facturii cu tot cu TVA, si TVA calculat la baza de impozitare care cuprinde si TVA din factura furnizorului.

 

Reglementare:

  • Ordinului 81544 din 11.10.2010 emis de Ministerul de Finante
close

Fii la curent cu ultimele noutăți fiscale!

- Alerte Fiscale - Ultimele modificări în legislatia fiscală!
- Spețe din domeniile contabilitate, fiscalitate si resurse umane!

Distribuie pagina
Romeo Negrut

Articol scris de catre Romeo Negrut, in data de 12/08/2022.

Membru fondator al grupului Tax Advisors si Larrom Expert cu o vasta experienta profesionala. Ne propunem sa oferim cele mai bune solutii în domeniul financiar-contabil, politicii manageriale si resurselor umane, astfel încât sa asiguram partenerilor nostri un background solid în realizarea obiectivelor.

Vezi toate articolele scrise de Romeo Negrut

Inregistrarea, declararea si recuperarea TVA dintr-un stat UE

Articol scris in data de: 2022-08-12 11:05:17

Autor: Romeo Negrut

Situatie de fapt:

Am primit factura (materii prime) de la un furnizor care prezinta pe factura cod valid de TVA de Germania si de asemenea exista pe factura TVA 19% cota Romaniei aplicat.

Intrebare:

TVA ul de pe factura este deductibil?

Se declara in D300, respectiv se face 390? Sau se face D398?

Va rog sa-mi precizati si baza legala potrivit careia un furnizor care prezinta VAT valid din UE factureaza cu cota de TVA din Romania.









Achizitia de bunuri din UE este cu taxare inversa. In acest caz acel TVA este deductibil, dar se aplica mecanismul taxarii inverse. Achizitia de bunuri din UE se declara in D300 la Rd.7 si Rd.7.1 si se raporteaza apoi in D390.

Confrom Ordinului 81544 din 11.10.2010 emis de Ministerul de Finante, daca furnizorul a emis factura cu tot cu TVA, firma din Romania va include TVA in baza de impozitare si il va declara in decontulde TVA D300 si in declaratia recapitulativa D390.

În ceea ce priveşte obligaţiile ce îi revin beneficiarului român ca urmare a efectuării unei achiziţii intracomunitare de bunuri sau servicii, taxabile în România, indiferent dacă a primit o factură cu sau fără TVA din alt stat membru, precizăm că acestea diferă în funcţie de modul de înregistrare în scopuri de TVA, conform art. 153 sau art. 153^1 din Codul fiscal. Astfel, indiferent dacă s-a înregistrat sau nu în ROI, pe lângă respectarea regulilor stabilite de legislaţia în domeniul TVA referitoare la determinarea locului prestării/achiziţiei intracomunitare, exigibilitate, cota aplicabilă, baza impozabilă, facturare, scutiri ş.a., beneficiarul va avea şi următoarele obligaţii:

- dacă este înregistrat în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, va avea obligaţia să depună decontul de TVA (formularul 300) prevăzut la art. 156^2 din Codul fiscal, în care să înregistreze taxa pe valoarea adăugată aferentă achiziţiilor intracomunitare de bunuri şi servicii ca taxă colectată şi deductibilă, în limitele şi în condiţiile stabilite la art. 145 - 1471 conform prevederilor art. 157 alin. (2) din Codul fiscal şi să depună declaraţia recapitulativă (formularul 390) prevăzută la art. 1564 din Codul fiscal;

- dacă este înregistrat în scopuri de TVA conform art. 153^1 din Codul fiscal sau ar fi avu obligaţia să se înregistreze conform acestui articol, va avea obligaţia să depună decontul special de taxă (formularul 301) prevăzut la art. 1563 din Codul fiscal, să efectueze plata taxei pe valoarea adăugată aferentă achiziţiilor intracomunitare de bunuri şi servicii, conform prevederilor art. 157 alin. (1) din Codul fiscal şi să depună declaraţia recapitulativă (formularul 390) prevăzută la art. 1564 din Codul fiscal.

În situaţia în care furnizorul/prestatorul din alt stat membru a emis factura cu TVA din statul în care se consideră că a avut loc livrarea sau prestarea, aceasta va fi inclusă în baza de impozitare a TVA pentru achiziţia intracomunitară de bunuri/servicii care are locul în România.

D398 Declarație specială de TVA (VAT Return One Stop Shop, se depune numai de firmele inscrise in sistemul One Stop Shop si numai in cazul livrarilor catre persoane impozabile sau neimpozabile din UE.

In cazul dumneavoastra aveti posibilitatea sa depuneti 318 Cerere de rambursare a taxei pe valoarea adăugată pentru persoanele impozabile stabilite în România, depusă potrivit art. 302 alin. (2) din Codul fiscal (OPANAF 2810/2016). Se depune de către persoanele impozabile stabilite în România, pentru rambursarea taxei pe valoarea adăugată aferentă importurilor și achizițiilor de bunuri/servicii efectuate în alt stat membru al Uniunii Europene. Termenul de depunere a D318 este pana pe 30 septembrie a anului urmator perioadei de rambursare.

Va rugam sa va adresati fiscului German care sa va lamureasca si sa va dea baza legala in care o firma din Germania cu cod de TVA valid in VIES are dreptul sa factureze cu cota de TVA din tara din UE in care livreaza bunurile.

Din practica se stie ca furnizorii de bunuri din Germania retin TVA si in cazul in care faceti dovada ca bunurile au ajuns in Romania, ei va returneaza acel TVA. Trebuie sa luati legatura cu furnizorul german de bunuri si sa ii cereti sa modifice factura sau sa va spuna in ce conditii ca returneaza acel TVA. Tot din practica se stie ca furnizorii de bunuri din Germania nu mai returneaza acel TVA spunand ca sa depuneti si sa cereti TVA de la statul German. Prin D318 trebuie sa cereti recuperarea acelui TVA de la statul German, dar puteti avea sansa sa nu va fi restituit acel TVA.

In concluzie TVA de 19% de pe factura primita il includeti in baza de impozitare si in contabilitate faceti taxare inversa pe toata suma. In D300 il declarati la Rd.7 si 7.1, baza, totalul facturii cu tot cu TVA, si TVA calculat la baza de impozitare care cuprinde si TVA din factura furnizorului.

 

Reglementare:

  • Ordinului 81544 din 11.10.2010 emis de Ministerul de Finante

  • Categorii spețe

  • Afișare alerte fiscale

  • Afisare postari blog

  • Sortează după