Justificarea cheltuielii cu educatia timpurie

Articol scris in data de: 12 Februarie 2021

Situatie de fapt:

Persoana juridica platitoare de impozit pe profit efectuez cheltuieli cu educatia timpurie, respectiv achit salariatului suma de 1.500 lei/luna pentru plasarea copiilor salariatului in unitati de educatie timpurie.

Intrebare:

Ce documente/contracte justificative trebuiesc sa cer sau sa inchei pentru a beneficia de acest credit fiscal (art.25 alin(4), lit.i) 1 si 2 din Cod Fiscal)?


Prin modificarile aduse la Codul fiscal de Legea 239/2020 se considera ca fiind cheltuieli nedeductibile cheltuielile privind funcţionarea unităţilor de educaţie timpurie aflate în administrarea contribuabilului sau sumele achitate de contribuabil pentru plasarea copiilor angajaţilor în unităţi de educaţie timpurie aflate în unităţi care oferă servicii de educaţie timpurie.

Acelasi act normativ stipuleaza faptul ca acei contribuabili care efectuează cheltuieli cu educaţia timpurie scad din impozitul pe profit datorat cheltuielile cu educaţia timpurie,dar nu mai mult de 1.500 lei/lună pentru fiecare copil. În cazul în care suma depăşeşte impozitul pe profit datorat, diferenţa va fi scăzută, în ordine, din impozitul pe salarii reţinut de contribuabil pentru angajaţi, din taxa pe valoarea adăugată datorată sau din accizele datorate.

Neexistand niciun fel de precizari in actele normative in vigoare cu privire la documentele care sa justifice cheltuiala efectuata de contribuabil pentru educatia timpurie a copiilor salariatilor, consideram ca orice document din care sa reiasa ca plata este facuta pentru ca un copil al unui salariat sa urmeze cursurile unei unitati de educatie timpurie (gradinite) este acceptat.

Documentele pot fi  de genul: contract incheiat cu gradinita in care sa se mentioneze datele copilului si ale parintilor, adeverinta de la gradinita care sa ateste ca acel copil al salariatului urmeaza cursuri acolo insotita de documente de plata a sumelor care vor constitui cheltuiala cu educatia timpurie sau alte documente care sa justifice plata pentru ca un copil al unui salariat sa urmeze cursuri intr-o unitate de educatie timpurie.

Reglementare:

– Art. 25, alin. 4, lit. i1 si i2 – Codul fiscal

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 12/02/2021.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Justificarea cheltuielii cu educatia timpurie

Articol scris in data de: 2021-02-12 15:52:31

Autor: ADINA VLAICU

Situatie de fapt:

Persoana juridica platitoare de impozit pe profit efectuez cheltuieli cu educatia timpurie, respectiv achit salariatului suma de 1.500 lei/luna pentru plasarea copiilor salariatului in unitati de educatie timpurie.

Intrebare:

Ce documente/contracte justificative trebuiesc sa cer sau sa inchei pentru a beneficia de acest credit fiscal (art.25 alin(4), lit.i) 1 si 2 din Cod Fiscal)?




Prin modificarile aduse la Codul fiscal de Legea 239/2020 se considera ca fiind cheltuieli nedeductibile cheltuielile privind funcţionarea unităţilor de educaţie timpurie aflate în administrarea contribuabilului sau sumele achitate de contribuabil pentru plasarea copiilor angajaţilor în unităţi de educaţie timpurie aflate în unităţi care oferă servicii de educaţie timpurie.

Acelasi act normativ stipuleaza faptul ca acei contribuabili care efectuează cheltuieli cu educaţia timpurie scad din impozitul pe profit datorat cheltuielile cu educaţia timpurie,dar nu mai mult de 1.500 lei/lună pentru fiecare copil. În cazul în care suma depăşeşte impozitul pe profit datorat, diferenţa va fi scăzută, în ordine, din impozitul pe salarii reţinut de contribuabil pentru angajaţi, din taxa pe valoarea adăugată datorată sau din accizele datorate.

Neexistand niciun fel de precizari in actele normative in vigoare cu privire la documentele care sa justifice cheltuiala efectuata de contribuabil pentru educatia timpurie a copiilor salariatilor, consideram ca orice document din care sa reiasa ca plata este facuta pentru ca un copil al unui salariat sa urmeze cursurile unei unitati de educatie timpurie (gradinite) este acceptat.

Documentele pot fi  de genul: contract incheiat cu gradinita in care sa se mentioneze datele copilului si ale parintilor, adeverinta de la gradinita care sa ateste ca acel copil al salariatului urmeaza cursuri acolo insotita de documente de plata a sumelor care vor constitui cheltuiala cu educatia timpurie sau alte documente care sa justifice plata pentru ca un copil al unui salariat sa urmeze cursuri intr-o unitate de educatie timpurie.

Reglementare:

- Art. 25, alin. 4, lit. i1 si i2 - Codul fiscal
  • Categorii spețe

  • Afișare alerte fiscale

  • Afisare postari blog

  • Sortează după