Achizitie intracomunitara realizata de catre un PFA platitor de TVA

Articol publicat in data de: 19 Aprilie 2019
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

PFA plătitor de TVA în România achiziționează diverse piese agricole în valoare de 1.000 euro. Factura este cu valoare TVA 0. Specificația de pe factură -”Scutite de taxa conform livrare intracomunitară”. Scutite de taxe conform livrări intracomunitare la art.138 alin.1 Directiva Consiliului 2006/112/CE.

Intrebare:

Există vreo obligație declarativă în acest caz? Se completează D390?
La ce poziție trebuie să se regăsească achiziția în decontul de TVA?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

In situatia unei tranzactii de tipul achizitie intracomunitara de bunuri, in care beneficiarul (PFA-ul din Romania) ii comunica furnizorului  un cod valabil de î

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Acces gratuit timp de 7 zile și posibilitatea de a ne trimite o speță!
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de April 19, 2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Achizitie intracomunitara realizata de catre un PFA platitor de TVA

Articol scris in data de: 19 Aprilie 2019

Autor: ADINA VLAICU

Situatie de fapt:

PFA plătitor de TVA în România achiziționează diverse piese agricole în valoare de 1.000 euro. Factura este cu valoare TVA 0. Specificația de pe factură -”Scutite de taxa conform livrare intracomunitară”. Scutite de taxe conform livrări intracomunitare la art.138 alin.1 Directiva Consiliului 2006/112/CE.

Intrebare:

Există vreo obligație declarativă în acest caz? Se completează D390?
La ce poziție trebuie să se regăsească achiziția în decontul de TVA?

Raspuns

In situatia unei tranzactii de tipul achizitie intracomunitara de bunuri, in care beneficiarul (PFA-ul din Romania) ii comunica furnizorului  un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autoritățile fiscale din alt stat membru decat al furnizorului, se considera ca tranzactia este scutita de taxa,  factura fiind emisa fara TVA  de catre furnizor.

In acest caz, cumparatorul (PFA-ul din Romania)  va proceda la efectuarea taxarii inverse.

Taxarea inversa reprezinta o modalitate de simplificare a platii taxei. Prin aceasta nu se efectueaza nicio plata de TVA intre furnizorul si beneficiarul unor livrari, acesta din urma datorand, pentru operatiunile efectuate, taxa aferenta intrarilor și avand posibilitatea, in principiu, sa deduca respectiva taxa.

Pentru orice factura de acest fel primita, beneficiarul (PFA-ul din Romania) va inregistra taxa, atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila in decontul de taxa.

Furnizorul are obligatia sa inscrie pe factura mentiunea taxare inversa. Colectarea taxei pe valoarea adaugata la nivelul taxei deductibile este asimilata cu plata taxei catre furnizor.

Atentie!

Daca PFA-ul din Romania, inregistrat in scop de TVA are ca perioada fiscala trimestrul si efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri, va trebui sa-si schimbe perioada fiscala in luna calendaristica, altfel spus, va trebui sa plateasca TVA lunar.

Valoarea operatiunii se evidentiaza in jurnalele pentru TVA si se raporteaza prin decontul de TVA cod 300 la randul 5 si 18, cu report la randul 5.1 si 18.1.

Prin declaratia recapitulativa cod 390 VIES se raporteaza cu simbolul A.

Reglementare:

 Cod fiscal:

– Art. 276, art. 268 , alin (3) a
– Art. 294, alin (2), a
– Art. 322, alin (2)