Achizitie si livrare in Romania de societate din UE

Articol publicat in data de: 09 Aprilie 2021
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

O societate A din Italia (nestabilita in Romania), achizitioneaza bunuri de la o societate B din Romania. Nu se transporta bunurile in Italia deoarece societatea A le revinde unei societati C din Romania, bunurile fiind transportate de la societatea B la societatea C. Fiecare societate detine cod valid de TVA in tara de rezidenta.

Intrebare:

Societatea B emite factura cu TVA catre societatea A?
Societatea A este obligata sa obtina cod TVA in Romania?
Direct sau prin reprezentant fiscal?
Va emite factura cu TVA catre societatea C, utilizand codul TVA obtinut in Romania?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Art. 316, alin. (4) O persoană impozabilă care nu este stabilită în România conform 

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Meze Bianca Dolores

Articol scris de catre Meze Bianca Dolores, in data de 09/04/2021.

Expert contabil și administrator al firmei de contabiliate CONTEZIA SRL, sub brandul AtelierContabilitate.

Vezi toate articolele scrise de Meze Bianca Dolores