Cabinet de avocat. Deductibilitatea contributiei platita la casa de asigurari a avocatilor

Articol publicat in data de: 12 Septembrie 2019
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice , TVA
 

Intrebare:

1. Contribuția la casa de asigurări a avocaților, plătită de un cabinet de avocatură este cheltuiala deductibila sau nedeductibilă?

2. În cazul unui contract de leasing (cabinet neplătitor de TVA) valoarea mașinii este formată din valoarea avansului +valoarea finanțate+TVA? Sau nu se înregistrează si valoarea TVA?

3. La momentul când cabinetul devine plătitor de TVA se face ajustarea valorii  mașinii, pentru perioada rămasă din contractul de leasing?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

1) Da, contributia de asigurari sociale platita la casa de asigurari a avocatilor este cheltuiala deductibila conform prevederilor art. 68, alin. (4), lit.i).

2)

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de September 12, 2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Cabinet de avocat. Deductibilitatea contributiei platita la casa de asigurari a avocatilor

Articol scris in data de: 12 Septembrie 2019

Autor: ADINA VLAICU

Intrebare:

1. Contribuția la casa de asigurări a avocaților, plătită de un cabinet de avocatură este cheltuiala deductibila sau nedeductibilă?

2. În cazul unui contract de leasing (cabinet neplătitor de TVA) valoarea mașinii este formată din valoarea avansului +valoarea finanțate+TVA? Sau nu se înregistrează si valoarea TVA?

3. La momentul când cabinetul devine plătitor de TVA se face ajustarea valorii  mașinii, pentru perioada rămasă din contractul de leasing?

Raspuns

1) Da, contributia de asigurari sociale platita la casa de asigurari a avocatilor este cheltuiala deductibila conform prevederilor art. 68, alin. (4), lit.i).

2) Platitorii de TVA amortizeaza mijlocul fix la valoarea de achizitie fara TVA, iar neplatitorii de TVA iau in calcul pretul de achizitie a mijlocului fix cu TVA inclus.

 3) La obtinerea codului de TVA, normele metodologice date pentru explicarea art. 310, alin. (11) prevad regulile de inregistrare si ajustarile de efectuat in cazul modificarii regimului de taxa, astfel:

“(11) In sensul art. 310 alin. (11) din Codul fiscal, persoanele impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de taxa prin optiune conform prevederilor art. 310 alin. (3), coroborate cu prevederile art. 316 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, si persoanele impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de taxa in cazul depasirii plafonului de scutire in termenul stabilit la art. 310 alin. (6) din Codul fiscal au dreptul la ajustarea taxei deductibile aferente:

a) bunurilor aflate in stoc, serviciilor neutilizate si activelor corporale fixe in curs de executie, constatate pe baza de inventariere, in momentul trecerii la regimul normal de taxare, in conformitate cu prevederile art. 304 din Codul fiscal;

d) achizițiilor de bunuri și servicii care urmează a fi obținute, respectiv pentru care exigibilitatea de taxă a intervenit conform art. 282 alin. (2) lit. a) și b) din Codul fiscal înainte de data trecerii la regimul normal de taxă și al căror fapt generator de taxă, respectiv livrarea/prestarea, are loc după această dată.

(12) Ajustarile efectuate conform alin. (11) se inscriu in primul decont de taxa depus dupa inregistrarea in scopuri de taxa conform art. 316 din Codul fiscal a persoanei impozabile sau, dupa caz, intr-un decont ulterior.”

In concluzie cu toate ca nu se poate ajusta taxa pe valoarea adaugata pentru autovehicul ca bun de capital  pentru ca este considerat bun  de capital apartinand persoanei care il inchiriaza, il da in leasing sau il pune la dispozitia altei persoane, conform art. 305, alin. (1), lit. b din Cod fiscal, o putem ajusta totusi conform literelor a) sau d) citate mai sus, considerand finantarea ca pe un serviciu neutilizat inca, bunul urmand a fi obtinut la sfarsitul leasing-ului.

Practic aveti de stornat TVA-ul aferent sumei finantate ramase, modifinad si valoarea mijlocului fix (prin diminuare cu aceasta suma).

Ajustarea taxei pe valoarea adaugata o veti inscrie in primul decont de taxa depus dupa inregistrare in scop de TVA.

Valoarea TVA-ului respectiv il veti deduce ulterior pe masura ce vi se vor factura ratele de leasing.

Reglementare: