Cadou oferit de Moș Nicolae: venit impozabil sau nu?

Articol publicat in data de: 20 Decembrie 2021
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice
 

Situație de fapt:

Cu ocazia zilei de Moș Nicolae, salariații au primit câte 150 RON/copil. În regulamentul de ordine interioară este prevăzut ca în funcție de posibilitățile financiare ale firmei, se vor acorda astfel de cadouri la 01 iunie, Moș Nicolae, Paște, Crăciun.

Întrebare:

Care este tratamentul fiscal al acestor sume?

Raspuns

ART. 76 – Definirea veniturilor din salarii și asimilate salariilor

(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:

a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru naștere/adopție, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, veniturile reprezentând cadouri în bani și/sau în natură, inclusiv tichete cadou, oferite salariaților, precum și cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice și/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă sau în regulamentul intern.

În cazul cadourilor în bani și/sau în natură, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori, veniturile sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea acestora pentru fiecare persoană în parte, cu fiecare ocazie din cele de mai jos, nu depășește 150 lei:

(i) cadouri oferite angajaților, precum și cele oferite pentru copiii minori ai acestora, cu ocazia Paștelui, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase;

(ii) cadouri oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie;

(iii) cadouri oferite angajaților în beneficiul copiilor minori ai acestora cu ocazia zilei de 1 iunie.

Norme metodologice

(11) În sensul prevederilor art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal limita de 150 lei se aplică separat pentru cadourile, inclusiv tichetele cadou, acordate pentru fiecare ocazie din cele prevăzute, pentru fiecare angajat și pentru fiecare copil minor al angajatului, chiar și în cazul în care părinții lucrează la același angajator. Partea care depășește limita de 150 lei reprezintă venit impozabil din salarii.

În concluzie, sumele acordate cu ocazia zilei de Moș Nicolae, nu sunt încadrate la venituri neimpozabile. Pentru suma acordată cu ocazia zilei de Moș Nicolae, veți calcula impozit pe venit, contribuțiile sociale, contribuția la sănătate și contribuția asiguratorie de munca.

 

Reglementare:

  • Codul Fiscal, art. 76, alin.4, lit. a).

Cadou oferit de Moș Nicolae: venit impozabil sau nu?

Articol scris in data de: 2021-12-20 13:01:08

Autor: Bianca Dolores Meze

Situație de fapt:

Cu ocazia zilei de Moș Nicolae, salariații au primit câte 150 RON/copil. În regulamentul de ordine interioară este prevăzut ca în funcție de posibilitățile financiare ale firmei, se vor acorda astfel de cadouri la 01 iunie, Moș Nicolae, Paște, Crăciun.

Întrebare:

Care este tratamentul fiscal al acestor sume?

Raspuns

ART. 76 – Definirea veniturilor din salarii și asimilate salariilor

(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:

a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru naștere/adopție, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, veniturile reprezentând cadouri în bani și/sau în natură, inclusiv tichete cadou, oferite salariaților, precum și cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice și/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă sau în regulamentul intern.

În cazul cadourilor în bani și/sau în natură, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori, veniturile sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea acestora pentru fiecare persoană în parte, cu fiecare ocazie din cele de mai jos, nu depășește 150 lei:

(i) cadouri oferite angajaților, precum și cele oferite pentru copiii minori ai acestora, cu ocazia Paștelui, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase;

(ii) cadouri oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie;

(iii) cadouri oferite angajaților în beneficiul copiilor minori ai acestora cu ocazia zilei de 1 iunie.

Norme metodologice

(11) În sensul prevederilor art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal limita de 150 lei se aplică separat pentru cadourile, inclusiv tichetele cadou, acordate pentru fiecare ocazie din cele prevăzute, pentru fiecare angajat și pentru fiecare copil minor al angajatului, chiar și în cazul în care părinții lucrează la același angajator. Partea care depășește limita de 150 lei reprezintă venit impozabil din salarii.

În concluzie, sumele acordate cu ocazia zilei de Moș Nicolae, nu sunt încadrate la venituri neimpozabile. Pentru suma acordată cu ocazia zilei de Moș Nicolae, veți calcula impozit pe venit, contribuțiile sociale, contribuția la sănătate și contribuția asiguratorie de munca.

 

Reglementare:

  • Codul Fiscal, art. 76, alin.4, lit. a).
Distribuie pagina
Bianca Dolores Meze

Articol scris de catre Bianca Dolores Meze, in data de 20/12/2021.

Expert contabil și administrator al firmei de contabiliate CONTEZIA SRL, sub brandul AtelierContabilitate.

Vezi toate articolele scrise de Bianca Dolores Meze