Cand o persoana impozabila care primeste servicii in alta tara membra UE primeste statut de persoana neimpozabila

Articol publicat in data de: 10 Iulie 2020
Categorii: TVA
 

Situatia de fapt:

SC din Romania, platitoare TVA, primeste factura de service auto pentru una din masinile firmei. Furnizorul este din UE, TVA valid. Factura de la furnizor este intocmita cu TVA.

Pe factura sunt 2 pozitii: manopera (100 euro) si piese (400 euro).

Intrebare:

1. Tranzactia este incadrata ca servicii, indiferent daca valoarea pieselor depaseste cu mult manopera?

2. Factura trebuia intocmita fara TVA, iar eu ar fi rebuit sa aplica taxarea inversa si o declar ca pe o achizitie de servicii in 390?

3. Daca furnizorul nu o sa refaca factura fara TVA, cum inregistrez si cum + unde declar aceasta factura?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

1. Din punct de vedere al Codului fiscal (Art. 286, alin. 3, lit. b), cheltuielile accesoriii sunt: “comisioanele, cheltuielile de ambalare, transport și asigurare, soli

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de July 10, 2020.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Cand o persoana impozabila care primeste servicii in alta tara membra UE primeste statut de persoana neimpozabila

Articol scris in data de: 10 Iulie 2020

Autor: ADINA VLAICU

Situatia de fapt:

SC din Romania, platitoare TVA, primeste factura de service auto pentru una din masinile firmei. Furnizorul este din UE, TVA valid. Factura de la furnizor este intocmita cu TVA.

Pe factura sunt 2 pozitii: manopera (100 euro) si piese (400 euro).

Intrebare:

1. Tranzactia este incadrata ca servicii, indiferent daca valoarea pieselor depaseste cu mult manopera?

2. Factura trebuia intocmita fara TVA, iar eu ar fi rebuit sa aplica taxarea inversa si o declar ca pe o achizitie de servicii in 390?

3. Daca furnizorul nu o sa refaca factura fara TVA, cum inregistrez si cum + unde declar aceasta factura?

Raspuns

1. Din punct de vedere al Codului fiscal (Art. 286, alin. 3, lit. b), cheltuielile accesoriii sunt: “comisioanele, cheltuielile de ambalare, transport și asigurare, solicitate de către furnizor/prestator cumpărătorului sau beneficiarului. Cheltuielile facturate de furnizorul de bunuri sau de prestatorul de servicii cumpărătorului, care fac obiectul unui contract separat și care sunt legate de livrările de bunuri sau de prestările de servicii în cauză, se consideră cheltuieli accesorii.”

Normele metodologice nr. 30, alin. (5) date in aplicarea Art. 286 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal prevad ca orice cheltuieli accesorii efectuate de persoana care realizează o livrare de bunuri sau o prestare de servicii se includ în baza de impozitare a taxei pe valoarea adăugată, chiar dacă fac obiectul unui contract separat.

Există o singură livrare/prestare în cazul în care unul sau mai multe elemente trebuie considerate ca reprezentând tranzacția principală, în timp ce unul sau mai multe elemente trebuie considerate cheltuieli accesorii care beneficiază de tratamentul fiscal al tranzacției principale referitoare, printre altele, la locul livrării/prestării, cotele, scutirile ca și livrarea/prestarea de care sunt legate.

In concluzie, operatiunea nu poate fi incadrata decat ca si prestare de servicii, indiferent de diferenta de valoare dintre manopera si piese.

 2. Din punct de vedere al TVA, locul prestarii de servicii este in România, locul unde este situata persoana impozabila care primeste serviciile, conform art. 278 alin. (2) Cod Fiscal.

“2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.”

 In acelasi timp, trebuie tinut cont si de prevederile normelor metodologice, pct. 14, alin. (10) care prevad ca: “in scopul punerii în aplicare a regulilor privind locul de prestare a serviciilor prevăzut la art. 278 alin. (2) și (3) din Codul fiscal, o persoană impozabilă sau o persoană juridică neimpozabilă considerată persoană impozabilă, care primește servicii destinate exclusiv uzului privat, inclusiv celui al personalului său, este considerată drept o persoană neimpozabilă. Dacă nu dispune de informații contrare, cum ar fi natura serviciilor prestate, prestatorul poate considera că serviciile sunt destinate activității economice a clientului în cazul în care, pentru această operațiune, clientul i-a comunicat codul său individual de înregistrare în scopuri de TVA. Dacă unul și același serviciu este destinat atât uzului privat, inclusiv celui al personalului clientului, cât și uzului activității economice, prestarea acestui serviciu este reglementată exclusiv de art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, cu condiția să nu existe nicio practică abuzivă.”

 Neavand alte informatii legate de scopul si activitatea desfasurata cu autovehiculul firmei in respectiva tara, membra UE, putem doar concluziona ca daca furnizorul a considerat serviciile destinate exclusiv uzului privat, factura intocmita de acesta este corecta. In acest caz, societatea din Romania (indiferent ca este inregistrata in scop de TVA) capata statut de persoana neimpozabila, iar locul de prestare a serviciilor către o persoană neimpozabilă este locul unde prestatorul își are stabilit sediul activității sale economice.

3. Operațiunea va fi declarată doar in Decontul de TVA (declarația 300) la rândurile 30 și 30.1 ca achiziție scutită de taxă sau neimpozabilă.

Operatiunea nu va fi declarată in declarația recapitulativă (declarația 390).

Societatea din România, in calitate de beneficiara a serviciilor prestate,  va putea totuși recupera taxa achitată in alta tara membra UE prin depunerea declaratiei 318.

 

Reglementare:

  • Art. 286- alin. 3),
  • 278 – alin. 2) – Cod fiscal