Login
Inregistrare
Recuperare parola
In caz ca ai uitat parola, introdu in campul de mai jos adresa de email si se va trimite un email cu link pentru resetarea parolei.
Abonare newsletter zilnic!
Cheltuieli din diferente de curs valutar

Monica Predescu
Valabil la 22 Ianuarie 2018
Situatie de fapt:
La 31.12.2017 in urma reevaluarii leasingurilor, trebuiesc inregistrate pe contul 6651 diferente de curs valutar.
Conform Codului fiscal aplicabil pana la 31.12.2017, la art. 27 se precizeaza ca, daca gradul de indatorare este mai mare decat 3, acestea sunt nedeductibile si se reporteaza in perioada urmatoare.
Intrebare:
Avand in vedere ca acest articol este abrogat de la 01.01.2018, se respecta prevederile vechiului cod in acest caz?
Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!
Pentru a aplica deductibilitatea in functie de gradul de indatorare nu se vor lua in calcul imprumutrile de la urmatoarele enitati:
– Banci – Institutii de credit
Înregistrează-te pentru răspunsul complet
● Alerte Fiscale scrise si video!
● Consultant AI disponibil 24 din 24
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate
Articol scris de catre Monica Predescu, in data de 22 Ianuarie 2018.
Prin înfiinţarea unei societăţi de contabilitate am avut ocazia sa încep practicarea activităţii de contabilitate în urmă cu 25 de ani luând astfel parte la începutul şi la dezvoltarea acestui domeniu în România. Cei peste 500 de clienţi pe care i-am avut în această perioadă, au desfăşurat activităţi în foarte multe domenii, unele colaborări cu aceştia durând de peste 15 ani.