Colectare TVA facturi emise catre client non-UE

Articol publicat in data de: 18 Martie 2022
Categorii: Contabilitate , TVA
 

Situatie de fapt:

O societate din Romania a dezvoltat o aplicatie pentru o societate din Canada. Lunar se emit facturi catre aceasta societate cu valoarea comisionului cuvenit pentru folosirea acestei aplicatii. Facturile sunt emise fara TVA.

Intrebare:

In conditiile in care societatea din Romania nu a primit certificat de rezidenta fiscala de la clientul sau, persoana impozabila in Canada, sumele facturate ar trebui sa intre in sfera de aplicabilitate a TVA-ului?

 

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform prevederilor art. 278 alin.(2) din Codul fiscal, locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primeșt

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Simona Draghici

Articol scris de catre Simona Draghici, in data de 18/03/2022.

Economist cu o vasta experienta. In decursul anilor a tinut contabilitatea firmelor mari, filiale ale multinationalelor din domenii diverse de activitate.

  • Economist cu peste 15 ani experienta
  • Face parte din echipa Excelcont de 10 ani
  • Experienta in contabilizarea domeniilor variate de activitate

Vezi toate articolele scrise de Simona Draghici