Cum poate solicita rambursarea TVA o clinica medicala?

Articol publicat in data de: 23 Octombrie 2020
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

O unitate medicala ce isi desfasoara activitatea in baza codului CAEN 8622 – “Activitati de asistenta medicala specializata”, ce nu are obligatia inregistrarii in scopuri de TVA in conformitate cu prevederile art.316 alin (10)/ art.317 alin (4), din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, deruland operatiuni scutite in virtutea reglementarilor art. 292 Alin (1) din Legea nr.227/2015, doreste sa isi recupereze TVA-ul achitat furnizorilor pe facturile de achizitie de materiale/echipamente medicale, intrucat acesta nu a fost dedus.

Intrebare:

Exista posibilitatea rambursarii de la stat a sumelor achitate catre furnizori reprezentand TVA-ul colectat de acestia pe facturile emise?
Daca da, ce demersuri trebuie sa faca unitatea medicala, si cum se desfasoara procedura de rambursare intrucat societatea nu depune deconturi de TVA in care poate inscrie optiunea DA la rambursare?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform prevederilor fiscale in vigoare, orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa aferentă achizițiilor, dacă acestea sunt destinate utilizării

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Ioana – Camelia Predescu

Articol scris de catre Ioana – Camelia Predescu, in data de October 23, 2020.

Avand la baza studii juridice si o specializare in fiscalitate, practic o abordare a spetelor din doua puncte de vedere, fapt ce imi permite o intelegere mai buna in special in cazul spetelor complexe care nu necesita doar cunostiinte in domeniul fiscalitatii. In decursul ultimilor 3 ani am avut ocazia sa particip la diferite cursuri si seminarii sustinute de specialisti recunoscuti in domeniul fiscalitatii, ajungand astazi sa pot rezolva o gama variata de spete si sa pot raspunde cu promptitudine la intrebarile clientilor.

Vezi toate articolele scrise de Ioana – Camelia Predescu

Cum poate solicita rambursarea TVA o clinica medicala?

Articol scris in data de: 23 Octombrie 2020

Autor: Ioana – Camelia Predescu

Situatie de fapt:

O unitate medicala ce isi desfasoara activitatea in baza codului CAEN 8622 – “Activitati de asistenta medicala specializata”, ce nu are obligatia inregistrarii in scopuri de TVA in conformitate cu prevederile art.316 alin (10)/ art.317 alin (4), din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, deruland operatiuni scutite in virtutea reglementarilor art. 292 Alin (1) din Legea nr.227/2015, doreste sa isi recupereze TVA-ul achitat furnizorilor pe facturile de achizitie de materiale/echipamente medicale, intrucat acesta nu a fost dedus.

Intrebare:

Exista posibilitatea rambursarii de la stat a sumelor achitate catre furnizori reprezentand TVA-ul colectat de acestia pe facturile emise?
Daca da, ce demersuri trebuie sa faca unitatea medicala, si cum se desfasoara procedura de rambursare intrucat societatea nu depune deconturi de TVA in care poate inscrie optiunea DA la rambursare?

Raspuns

Conform prevederilor fiscale in vigoare, orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa aferentă achizițiilor, dacă acestea sunt destinate utilizării în folosul următoarelor operațiuni:

a) operațiuni taxabile;

b) operațiuni rezultate din activități economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, dacă taxa ar fi deductibilă, în cazul în care aceste operațiuni ar fi fost realizate în România;

c) operațiuni scutite de taxă, conform art. 294, 295 și 296 ;

d) operațiuni scutite de taxă, conform art. 292 alin. (2) lit. a) pct. 1 – 5 și lit. b), în cazul în care cumpărătorul ori clientul este stabilit în afara Uniunii Europene sau în cazul în care aceste operațiuni sunt în legătură directă cu bunuri care vor fi exportate într-un stat din afara Uniunii Europene, precum și în cazul operațiunilor efectuate de intermediari care acționează în numele și în contul altei persoane, atunci când aceștia intervin în derularea unor astfel de operațiuni;

e) operațiunile prevăzute la art. 270 alin. (7) și la art. 271 alin. (6), dacă taxa s-ar fi aplicat transferului respectiv.

Se observa ca operatiuile scutite in baza art. 292 alin. (1) nu dau drept de deducere. Mai concret, activitatile medicale intra in sfera activitatilor “SFDD – scutite fara drept de deducere”, acest in lucru insemnand ca nici nu se colecteaza TVA pe facturile emise dar nici nu se deduce TVA de pe facturile primite.

In concluzie, nu exista posibilitatea rambursarii de la stat a sumelor achitate catre furnizori reprezentand TVA-ul colectat de acestia pe facturile emise deoerece nu exista drept de deducere.

 

Reglementare: 

  • Cod Fiscal art. 297 alin. (4)