Login
Inregistrare
Recuperare parola
In caz ca ai uitat parola, introdu in campul de mai jos adresa de email si se va trimite un email cu link pentru resetarea parolei.
Cum pot sa deduc cheltuielile aferente masinii folosite de administrator? Monografie contabila

Monica Predescu
Situatie de fapt:
Firma noastra achizitioneaza din tara, un autoturism nou, cu 5 locuri, care este folosita doar de administratorul societatii.
Intrebare:
1. Pentru a avea deductibilitate de 100% este obligatorie intocmirea foilor de parcurs, chiar daca autoturismul este folosit doar de administrator?
2. In cazul in care intocmeste foi de parcurs, TVA-ul si celelalte cheltuieli – reparatii,impozit,asigurare auto – sunt deductibile 100%?
3. Daca nu intocmeste foi de parcurs, cum inregistrez in contabilitate TVA-ul, amortizarea si celelalte cheltuieli de intretinere, din punct de vedere al deductibilitatii?
Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!
1 – 2. Daca administratorul dovedeste ca foloseste masina doar in scopul afacerii, va putea ded
Înregistrează-te pentru răspunsul complet
● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate