Declararea unei achizitii intracomunitare peste plafonul de scutire

Articol publicat in data de: 13 Decembrie 2019
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

Suntem neplatitori TVA, activitati scutite fara drept de deducere, am facut achizitii intracomunitare am depasit plafon de 10.000 euro si nu am cerut cod TVA conform art.317 pt achizitii intracomunitare.

Ulterior am primit acest cod de TVA cerut de noi in decembrie, dar factura este cu CUI initial emisa in noiembrie, iar furnizorul din Germania nu doreste sa refaca factura. La acesta factura din noiembrie trebuie sa platim TVA in Romania, desi noi l-am platit in Germania.

Intrebare:

Cand depunem D301 si D390 ce luna raportam noiembrie cand am facut achizitia (noi nu avem cod TVA aferent achizitii intracomunitare numai in decembrie) sau cu luna decembrie cand am primit acest cod? Mentionam ca pe factura este cod normal.

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform Art. 317, alin. (1), lit. a) din Codul fiscal aveati obligatia de a solicita inregistrarea in scop de TVA inainte de efectuarea achiziției intracomunitare, daca valoarea ach

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de December 13, 2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Declararea unei achizitii intracomunitare peste plafonul de scutire

Articol scris in data de: 13 Decembrie 2019

Autor: ADINA VLAICU

Situatie de fapt:

Suntem neplatitori TVA, activitati scutite fara drept de deducere, am facut achizitii intracomunitare am depasit plafon de 10.000 euro si nu am cerut cod TVA conform art.317 pt achizitii intracomunitare.

Ulterior am primit acest cod de TVA cerut de noi in decembrie, dar factura este cu CUI initial emisa in noiembrie, iar furnizorul din Germania nu doreste sa refaca factura. La acesta factura din noiembrie trebuie sa platim TVA in Romania, desi noi l-am platit in Germania.

Intrebare:

Cand depunem D301 si D390 ce luna raportam noiembrie cand am facut achizitia (noi nu avem cod TVA aferent achizitii intracomunitare numai in decembrie) sau cu luna decembrie cand am primit acest cod? Mentionam ca pe factura este cod normal.

Raspuns

Conform Art. 317, alin. (1), lit. a) din Codul fiscal aveati obligatia de a solicita inregistrarea in scop de TVA inainte de efectuarea achiziției intracomunitare, daca valoarea achiziției intracomunitare respective depașea plafonul pentru achiziții intracomunitare in anul calendaristic in care aceasta are loc.

Tot Art. 317, la alin. (4) prevede ca: “dacă persoana obligată să se înregistreze în scopuri de TVA, în condițiile prevăzute la alin. (1), nu solicită înregistrarea, organele fiscale competente vor înregistra persoana respectivă din oficiu.”

In concluzie, cu toate ca demersul dumneavoastra de a solicita inregistrarea in scop de TVA a fost facut in decembrie, pentru ca, in conformitate cu legislatia in vigoarea trebuia facut inainte de efectuarea achizitiei intracomunitare peste plafonul de scutire, sunteti inregistrat din oficiu de catre ANAF in scop de TVA si va trebui sa declarati operatiunea aferenta lunii in care s-a produs – noiembrie.

Reglementare:

  • Art. 317- Cod fiscal