Decontarea unor servicii medicale ocazionale pentru angajat. Implicatii fiscale.

Articol publicat in data de: 14 Iunie 2019
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice , Resurse Umane
 

Intrebare:

Poate o societate sa platesca/deconteze serviciile medicale ocazionale, fara a avea un contract cu prestatorul ( ex. stomatologie, oftalmologie) unui angajat?

Dar unui angajat care este asociat majoritar si administrator? Care sunt implicatiile fiscale pentru scocietate? Dar pentru angajat?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

In conformitate cu prevederile art. 76, alin (4) din Cod fiscal, printre altele la litera t) este mentionat faptul ca doar urmatoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe ve

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 14/06/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU