Deducere cheltuieli utilitati PFA

Articol publicat in data de: 13 Ianuarie 2022
Categorii: Veniturile microintreprinderilor
 

Situatie de fapt:

PFA – are ca obiect de activitate, activitati de asistenta medicala specializata si presteaza servicii catre diferite institutii (ofere consultatii medicale la sediul beneficiarului).

Intrebare:

Poate deduce cota parte din cheltuielile cu utilitatile la locatia unde are sediul desi nu presteaza activitate la locul respectiv? Mentionez ca deduce benzina pentru deplasare la locul unde ofera consultatii.

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Art. 68, alin. (4) din Codul fiscal prevede condițiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității independente, pentru a pu

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Monica Predescu

Articol scris de catre Monica Predescu, in data de 13/01/2022.

Prin înfiinţarea unei societăţi de contabilitate am avut ocazia sa încep practicarea activităţii de contabilitate în urmă cu 25 de ani luând astfel parte la începutul şi la dezvoltarea acestui domeniu în România. Cei peste 500 de clienţi pe care i-am avut în această perioadă, au desfăşurat activităţi în foarte multe domenii, unele colaborări cu aceştia durând de peste 15 ani.

Vezi toate articolele scrise de Monica Predescu