Deducere TVA pentru o fundatie umanitara

Articol publicat in data de: 30 August 2022
Categorii: TVA
 

Situația de fapt:

O fundatie din Romania, care are ca scop ingrijirea si tratarea pisicilor achizitioneaza produse medicale si alte produse pentru care la achizitionare plateste tva.

Întrebare:

Cum poate deduce acest tva fundatia?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform art. 316 alin.1 din Legea 227 din 2015, pentru a putea deduce TVA de la achizitionarea produselor medicale, trebuie ca fundatia din Romania sa fie inregistrata ca platitor de TVA in Romania

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Romeo Negrut

Articol scris de catre Romeo Negrut, in data de 30/08/2022.

Membru fondator al grupului Tax Advisors si Larrom Expert cu o vasta experienta profesionala. Ne propunem sa oferim cele mai bune solutii în domeniul financiar-contabil, politicii manageriale si resurselor umane, astfel încât sa asiguram partenerilor nostri un background solid în realizarea obiectivelor.

Vezi toate articolele scrise de Romeo Negrut