Depasirea plafonului de 1.000.0000 euro venituri si incadrarea ca platitor de impozit pe profit

Articol publicat in data de: 03 Septembrie 2019
Categorii: Impozitul pe profit , Veniturile microintreprinderilor
 

Situatie de fapt:

O societate  inregistreaza la data de 31.12.2017  o cifra de afaceri de 940.000 euro  si vinde in  luna octombrie 2017 un imobil in valoare de 1.000.000 euro.         

Intrebare:  

Incepand cu data de 01.01.2018 societatea poate fi trecuta ca platitoare de impozit de venit (luand in calcul CA) sau ma raportez la total venit si ramane  la profit?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Din definiția microîntreprinderii de la art. 47 alin.(1), lit c din Cod fiscal rezulta conditia care trebuie indeplinita pentru ca o societate sa se incadreze la impozitul pe venitul microintrepr

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 03/09/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU