Depășirea pragului de 10.000 euro pentru vânzări la distanță în luna Aprilie 2021

Articol publicat in data de: 15 Septembrie 2021
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:  

In luna APRILIE 2021, o firma a depasit valoarea de 10.000 euro la vanzarile externe catre persoane fizice (Ungaria si Bulgaria);

Pana acum nu s-a inregistrat in OSS. Acum in OSS daca vrea sa se inregistreze, SPV-ul permite inregistrarea doar incepand cu luna AUGUST 2021.

Intrebare: 

Cum procedam? De cand trebuia sau trebuie sa se aplice regimul special, sa se declare si sa plateasca TVA in contul special pentru vanzarile externe?

Din APRILIE, IULIE, AUGUST? Sau trebuie sa procedeze altfel?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Chiar dacă art. 278^1 alin. (2) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal prevede că „atunci când, în cursul unui an calendaristic, pragul prevăzut la alin. (1) lit. c) es

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Răzvan Bălteanu

Articol scris de catre Răzvan Bălteanu, in data de 15/09/2021.

Consultant fiscal și expert fiscal judiciar din București, unul dintre fondatorii Asociației "Tax Advisors" și al Grupului Tax Advisors de pe Facebook cu un număr de peste 33,000 de membri.

Vezi toate articolele scrise de Răzvan Bălteanu