Situatie de fapt:
Societatea noastra fiind microintreprindere, la data de 31.12.2021 figureaza cu un sold creditor in contul 1065 cu o valoare de 278000 ron.
Aceasta suma a ramas in cont din anii precedenti, cand a avut loc vanzarea unui activ si valoarea neamortizata (cont 6582) ramasa dupa vanzare a fost transferata de la rezerva de reevaluare, la rezerve.
105=1065-278000
Societatea la sfarsitul anului 2021, are pieredere, repartizat la contul 117.
Intrebare:
Dupa achitarea impozitului de microintreprindere cat si a impozitului pe dividende, pe baza hotatarii AGA, cand putem ditribui aceasta suma catre asociati?
Conform pct. 109 din Reglementarile contabile privind situatiile financiare anuale individuale si situatiile financiare consolidate, aprobate prin OMFP 1802/2014, surplusul din reevaluare inclus in
● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate
Economist cu o vasta experienta. In decursul anilor a tinut contabilitatea firmelor mari, filiale ale multinationalelor din domenii diverse de activitate.