Dividende platite catre asociat ucrainean

Articol publicat in data de: 29 Octombrie 2020
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice , Veniturile nerezidentilor
 

Situatie de fapt:

O SRL cu sediul in Romania are ca asociat unic o societate cu sediul in Ucraina. SRL ul romanesc este platitor de impozit pe venit.

Intrebare:

Ce impozit pe dividende va plati SRL ul in momentul in care va acorda dividende asociatului unic ucrainean si ce declaratii va intocmi?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform art. 229 alin.1 :

“(1) Sunt scutite de impozitul pe veniturile obținute din România de nerezidenți următoarele venituri:

…….

c) dividend

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Simona Clisu

Articol scris de catre Simona Clisu, in data de 29/10/2020.

Inca din perioada liceului am inteles ca drumul meu in viata va fi legat de contabilitate. Absolventa a unui liceu si mai apoi a unei facultati cu profil economic, activitatea mea a fost si continua sa fie legata de contabilitate, fiscalitate, domeniul financiar. Inca de pe vremea studentiei am avut norocul sa ma angajez intr-o firma de contabilitate unde am capatat experienta necesara pentru ca mai apoi sa-mi infiintez propria societate cu domeniu de activitate in contabilitate si fiscalitate.

Vezi toate articolele scrise de Simona Clisu