Este obligatorie casa de marcat pentru servicii de curatenie prestate persoanelor fizice de firma specializata?

Articol publicat in data de: 27 Martie 2019
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice
 

Situatie de fapt:

Societate cu obiect de activitate servicii de curatenie a cladirilor (Cod CAEN 8121: Sters podele si geamuri, maturat, aspirat, igienizare, aerisire si odorizare incaperi, etc).  Societatea presteaza aceste servicii pentru personae fizice.

Intrebare:

Societatea trebuie sa utilizeze casa de marcat fiscala sau se incadreaza la exceptii (art. 2 lit. l): “efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte” – OUG 28/1999)?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Intradevar, art 2, lit. l din OUG 28/1999 prevede faptul ca incasarile efectuate din urmatoarele activitati: „efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 27/03/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU