Este posibila deducerea TVA in lipsa facturii?

Articol publicat in data de: 14 Mai 2019
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt

Am 3 facturi de la Blue Air care au venit in mai, dar plata a fost in ianuarie si calatoria in martie. Firma aceasta in luna februarie 2019 a deventi platitoare de TVA.

Intrebare:

Se poate deduce TVA-ul de pe facturile primite in martie?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Cerintele art. 299 “Conditii de exercitare a dreptului de deducere” alin. (1) lit. a) din Codul fiscal, completate cu cele de la pct. 69 alin. (1) din normele de aplicare ale acestui ar

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 14/05/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU