Exista obligativitatea casei de marcat pentru un magazin on-line care incaseaza numai prin curier?

Articol publicat in data de: 09 Mai 2019
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice
 

Intrebare:

O microintreprindere are nevoie de casa de marcat daca vinde persoanelor fizice prin magazinul on-line numai prin curier si plata in cont colector?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Pentru incasarea de la clienti, persoane fizice, in conformitate cu prevederile art. 2, lit. h) din OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 09/05/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU