Facturi de achizitie materiale/servicii anterioare obtinerii autorizatiei de construire. Tratament TVA

Articol publicat in data de: September 20, 2019

Situate de fapt:

O societate comerciala construieste doua hale de productie fara a avea eliberata autorizatia de constructii, insa sunt incepute demersurile pentru obtinerea ei.

Intrebare:

Societatea are dreptul sa deduca TVA de pe facturile de achizitie a materialelor si serviciilor folosite la construirea halelor?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Normele metodologice 67, alin. (1) de la art. 297 (1) din Codul fiscal prevad faptul ca:

„dreptul persoanelor impozabile de a deduce taxa achitată sau datorată pentru bunurile/servic

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Acces gratuit timp de 7 zile și posibilitatea de a ne trimite o speță!
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de September 20, 2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU