Impozit pentru venituri din drepturi de proprietate intelectuala platite unui nerezident

Articol publicat in data de: 16 Mai 2019
Categorii: Impozitul pe profit
 

Situatie de fapt:

Se plătesc 500 lire, intr-un cont bancar din Londra, reprezentând drepturi de proprietate intelectuală, către o persoană domiciliată în Franta, dar care nu prezinta un certificat de rezidență fiscală din Franța ci din Ucraina.

Intrebare:

Ce impozite trebuie sa platesc?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conf. art. 71 – cod fiscal, veniturile din drepturi de proprietate intelectuală sunt considerate ca fiind obținute din România, numai dacă sunt primite de la un plătitor de venit din

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 16/05/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU