Impozitul pe venitul nerezidentilor in cazul facturilor de la Facebook sau Zoom

Articol publicat in data de: 25 Ianuarie 2021
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice , Veniturile nerezidentilor
 

Intrebare:

Se retine impozit pe nerezidenti pentru o factura de Facebook? Dar pentru o factura de la Zoom pentru acces aplicatie Zoom?

Sunt obligata ca firma beneficiara a acestor servicii sa cer certificat de nerezidenta fiscala de la Facebook si Zoom?

Se retine imp pe venit nerezidenti pentru o factura primita de la Facebook, pentru servicii de reclama si publicitate?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Codul fiscal prin prevederile de la Art. 223, alin. (1) stabileste veniturile din servicii obtinute de nerezidenti din Romania care sunt impozabile in Romania, pentru care se retine impozit la surs

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 25/01/2021.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU