In ce situatie nu se datoreaza TVA pentru achizitiile intracomunitare?

Articol publicat in data de: 03 August 2020
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

WXYZ, un srl romanesc, a cumparat un telefon din Italia, pe CUI-ul intracomunitar fara sa achite TVA in Italia, fiind neplatitor de TVA in Romania.

Intrebare:

Se aplica pentru aceasta situatie art. 268 alin. (4) pentru a nu colecta, respectiv plati, TVA in Romania?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform articolului mentionat nu sunt considerate operațiuni impozabile în România achizițiile intracomunitare de bunuri care îndeplinesc următoarele condiții:

a) Sunt efectuate de o

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Ioana – Camelia Predescu

Articol scris de catre Ioana – Camelia Predescu, in data de August 3, 2020.

Avand la baza studii juridice si o specializare in fiscalitate, practic o abordare a spetelor din doua puncte de vedere, fapt ce imi permite o intelegere mai buna in special in cazul spetelor complexe care nu necesita doar cunostiinte in domeniul fiscalitatii. In decursul ultimilor 3 ani am avut ocazia sa particip la diferite cursuri si seminarii sustinute de specialisti recunoscuti in domeniul fiscalitatii, ajungand astazi sa pot rezolva o gama variata de spete si sa pot raspunde cu promptitudine la intrebarile clientilor.

Vezi toate articolele scrise de Ioana – Camelia Predescu

In ce situatie nu se datoreaza TVA pentru achizitiile intracomunitare?

Articol scris in data de: 03 August 2020

Autor: Ioana – Camelia Predescu

Situatie de fapt:

WXYZ, un srl romanesc, a cumparat un telefon din Italia, pe CUI-ul intracomunitar fara sa achite TVA in Italia, fiind neplatitor de TVA in Romania.

Intrebare:

Se aplica pentru aceasta situatie art. 268 alin. (4) pentru a nu colecta, respectiv plati, TVA in Romania?

Raspuns

Conform articolului mentionat nu sunt considerate operațiuni impozabile în România achizițiile intracomunitare de bunuri care îndeplinesc următoarele condiții:

a) Sunt efectuate de o persoană impozabilă care efectuează numai livrări de bunuri sau prestări de servicii pentru care taxa nu este deductibilă sau de o persoană juridică neimpozabilă;

b) Valoarea totală a acestor achiziții intracomunitare nu depășește pe parcursul anului calendaristic curent sau nu a depășit pe parcursul anului calendaristic anterior plafonul de 10.000 euro, al cărui echivalent în lei este stabilit prin normele metodologice;

Avand in vedere faptul ca obligatia de a obtine CUI intracomunitar apare dupa depasirea plafonului, consideram ca in septa expusa nu este indeplinita a doua conditie din articolul mentionat. Din acest motiv nu se poate aplica aceasta scutire iar societatea va trebui sa colecteze si sa plateasca TVA in Romania.

Reglementare:

Codul Fiscal art. 268 alin. (4) si Normele Metodologice de aplicare alin. (8)