Incasarea de dividende in perioada concediului de crestere copil duce sau nu la suspendarea platii indemnizatiei?

Articol publicat in data de: 29 Mai 2019
Categorii: Resurse Umane , Veniturile persoanelor fizice
 

Intrebare:

As dori sa stiu daca incasez dividende o data pe an, intr-o suma mai mare, pot beneficia de indemnizatie pentru crestere copil pana la varsta de doi ani?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

In O.U.G. 111/2010 care reglementeaza concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, se stipuleazala la art. 16, alin.(2), lit i: “Dreptul la indemnizaţiile pre

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 29/05/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU