Inchiriere container – furnizor UE

Articol publicat in data de: 31 Ianuarie 2020
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

Societatea inregistrata in Romania, inchiriaza containere (birou si deposit) – care sunt folosite pe santiere in Romania. Factura vine de la furnizor din UE. Furnizorul a trimis certificat rezidenta.

Intrebari:

1. Unde trebuie declarata factura: in 390 sau 394?
2. Facturile trebuie declarate in 207?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

In analiza de mai joc am considerat ca atat societatea din Romania este platitoarea de TVA, cat si partenerul extern.

Conform art.268 din Condul fiscal:

(1) Din punctul de ved

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Acces gratuit timp de 7 zile și posibilitatea de a ne trimite o speță!
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Simona Clisu

Articol scris de catre Simona Clisu, in data de January 31, 2020.

Inca din perioada liceului am inteles ca drumul meu in viata va fi legat de contabilitate. Absolventa a unui liceu si mai apoi a unei facultati cu profil economic, activitatea mea a fost si continua sa fie legata de contabilitate, fiscalitate, domeniul financiar. Inca de pe vremea studentiei am avut norocul sa ma angajez intr-o firma de contabilitate unde am capatat experienta necesara pentru ca mai apoi sa-mi infiintez propria societate cu domeniu de activitate in contabilitate si fiscalitate.

Vezi toate articolele scrise de Simona Clisu

Inchiriere container – furnizor UE

Articol scris in data de: 31 Ianuarie 2020

Autor: Simona Clisu

Situatie de fapt:

Societatea inregistrata in Romania, inchiriaza containere (birou si deposit) – care sunt folosite pe santiere in Romania. Factura vine de la furnizor din UE. Furnizorul a trimis certificat rezidenta.

Intrebari:

1. Unde trebuie declarata factura: in 390 sau 394?
2. Facturile trebuie declarate in 207?

Raspuns

In analiza de mai joc am considerat ca atat societatea din Romania este platitoarea de TVA, cat si partenerul extern.

Conform art.268 din Condul fiscal:

(1) Din punctul de vedere al taxei sunt operațiuni impozabile în România cele care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:

a) Operațiunile care, în sensul art. 270 – 272, constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, în sfera taxei, efectuate cu plată;

b) Locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi în România, în conformitate cu prevederile art. 275 și 278 ;

c) Livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor este realizată de o persoană impozabilă, astfel cum este definită la art. 269 alin. (1), acționând ca atare;

d) Livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor să rezulte din una dintre activitățile economice prevăzute la art. 269 alin. (2).

Norma metodologica  stabileste ca daca o singura conditie nu este indeplinita nu se datoreaza TVA in Romania.

Analizam si conditia de “locul prestarii de servicii” conform art. 278 din Codul fiscal, (2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice.

Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.

Din analiza art.278, nu identificam nicio exceptie de la regula generala, practic, consideram ca locul prestarii de servicii pentru inchirierea containerelor mobile, este la sediul beneficiarului.

Astfel, factura se va declara doar in formularul 390.

Reglementare:

  • Art. 268, art.278.