Închiriere utilaje în România de societate din UE (A) către societate din România (B): cand este obligată B să se înregistrarea în scopuri de TVA în RO?

Articol publicat in data de: 27 Iulie 2021
Categorii: TVA
 

Situație de fapt:

Societatea A înregistrat în scopuri de TVA în România, are ca asociat majoritar societatea B înregistrată în scopuri de TVA în Bulgaria. Societatea B închiriază către societatea A utilaje pentru construcții. Societatea A inchiriaza mai departe aceste utilaje către clienți din România, persoane fizice sau juridice.

Întrebare:

Societatea B are obligația înregistrării în România în scopuri de TVA, dupa depasirea unui anumit plafon pentru veniturile din închirieri realizate din activitatea de închiriere a utilajelor către Societatea A din România?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Art. 270 alin. (12) În sensul prezentului titlu, nontransferul reprezintă expedierea sau transportul unui bun din România în alt stat membru, de persoana impozabil

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Meze Bianca Dolores

Articol scris de catre Meze Bianca Dolores, in data de 27/07/2021.

Expert contabil și administrator al firmei de contabiliate CONTEZIA SRL, sub brandul AtelierContabilitate.

Vezi toate articolele scrise de Meze Bianca Dolores