Inregistrarea ca platitor de TVA a unei persoane impozabile nerezidente pentru livrari de bunuri

Articol publicat in data de: 10 Septembrie 2022
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

O societate cu sediul social in Ucraina achizitioneaza in urma unei licitatii bunuri de la AJFP Galati (se emite PV adjudecare pentru bunuri, factura de executare silita, PV pedare-primire bunuri) si achita bunurile, inclusiv TVA 19%. Bunurile nu parasesc teritoriul Romaniei si firma din Ucraina doreste se la vanda catre o societate afiliata din Romania.

Intrebare:

Poate vinde firma din Ucraina bunurile direct societatii din Romania? Care este procedura? Ce documente se intocmesc?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform art.316 alin.4 din Legea 227 din 2015, persoana impozabila nestabilita in Romania si nici inregistrata in scopuri de TVA in Romania, va solicita inregistrarea in scopuri de TVA in Romania,

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Romeo Negrut

Articol scris de catre Romeo Negrut, in data de 10/09/2022.

Membru fondator al grupului Tax Advisors si Larrom Expert cu o vasta experienta profesionala. Ne propunem sa oferim cele mai bune solutii în domeniul financiar-contabil, politicii manageriale si resurselor umane, astfel încât sa asiguram partenerilor nostri un background solid în realizarea obiectivelor.

Vezi toate articolele scrise de Romeo Negrut