Inregistrarea in scop de TVA in cazul livrarii unei cladiri

Articol publicat in data de: 20 Mai 2022
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

O societate comercială neplătitoate de TVA desfășoară exclusiv activități de închiriere de imobile, care sunt scutite de TVA. În acest moment, chiar dacă a obținut venituri din chirii de peste 500.000 lei, nu este obligată să se înregistreze în scopuri de TVA.

Intrebare:

Ce se întâmplă dacă firma dorește să vândă o clădire cu prețul de 350.000 lei? Va fi obligată să se înregistreze ca plătitor de TVA din cauza veniturilor din vânzarea activelor fixe?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Daca vorbim de livrarea unei constructii (cladiri) vechi, atunci livrarea este de asemenea scutita de taxa, fara drept de deducere conform prevederilor Art. 292, alin. 2, lit. f) di

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Ioana – Camelia Predescu

Articol scris de catre Ioana – Camelia Predescu, in data de 20/05/2022.

Avand la baza studii juridice si o specializare in fiscalitate, practic o abordare a spetelor din doua puncte de vedere, fapt ce imi permite o intelegere mai buna in special in cazul spetelor complexe care nu necesita doar cunostinte in domeniul fiscalitatii. In decursul ultimilor 3 ani am avut ocazia sa particip la diferite cursuri si seminarii sustinute de specialisti recunoscuti in domeniul fiscalitatii, ajungand astazi sa pot rezolva o gama variata de spete si sa pot raspunde cu promptitudine la intrebarile clientilor.

Vezi toate articolele scrise de Ioana – Camelia Predescu