Livrare intracomunitara bunuri: monografie, facturare, facilitate construcții

Articol publicat in data de: 22 Martie 2022
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice
 

Situație de fapt:

O societate cu cod CAEN 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie este platitoare de TVA și de impozit pe profit (are capital social peste 45.000 lei).

Cand clientul este din RO societatea cu cod CAEN 4332 achizitioneaza materiale, executa tamplaria în baza comenzii primite și o  montează la client.

Cand clientul este din UE, platitor de TVA, se achizitioneaza materiale, se executa tamplaria în baza comenzii primite de la acesta și se livrează la sediul clientului din UE cu o firma de transport contractata de societatea care executa tamplaria fără ca tamplaria sa fie montată la sediul clientului din UE de către societatea din RO.

Întrebare:

1. Care este monografia contabila pentru livrarea către clientul din UE?

2. Vânzarea este considerată o livrare intracomunitara de bunuri scutita cu drept de deducere cf art 294, alin 2 lit a din Codul fiscal?

3. Veniturile obținute din obținerea și vanzarea tamplariei în UE intra la calculul cifrei de afaceri pentru aplicarea facilităților în constructii cf art 60 din Codul fiscal?

Raspuns

1. Care este monografia contabila pentru livrarea către clientul din UE?

Dvs livrati o tamplarie în baza comenzii, deci livrati un bun, care este din producția proprie, deci contul contabil este 701. Astfel:

  • note contabile aferente facturii de vanzare

701 = 4111

4426 = 4427

  • nota contabilă aferentă descărcării de gestiune

711 = 345

2. Vânzarea este considerată o livrare intracomunitara de bunuri scutita cu drept de deducere cf art 294, alin 2 lit a din Codul fiscal?

ART. 268 – Operațiuni impozabile

(1) Din punctul de vedere al taxei sunt operațiuni impozabile în România cele care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:

a) operațiunile care, în sensul art. 270272, constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, în sfera taxei, efectuate cu plată; Norme metodologice

b) locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi în România, în conformitate cu prevederile art. 275 și 278 ;

ART. 275 – Locul livrării de bunuri

(1) Se consideră a fi locul livrării de bunuri:

a) locul unde se găsesc bunurile în momentul când începe expedierea sau transportul, în cazul bunurilor care sunt expediate sau transportate de furnizor, de cumpărător sau de un terț. (…)

ART. 294 – Scutiri pentru exporturi sau alte operațiuni similare, pentru livrări intracomunitare și pentru transportul internațional și intracomunitar

(2) Sunt, de asemenea, scutite de taxă următoarele:

a) livrările intracomunitare de bunuri către o persoană impozabilă sau către o persoană juridică neimpozabilă care acționează ca atare în alt stat membru decât cel în care începe expedierea sau transportul bunurilor, care îi comunică furnizorului un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autoritățile fiscale din alt stat membru

Așadar, vanzarea este o operatiune impozabila în România, conform art. 268, dar scutită în baza art. 294, alin. 2, lit. a, doar dacă indepliniti conditile de la art. 294, alin. 2, lit.a împreuna cu conditiunile prevazute în Regulamentul 1912/2018, în rezumat, livrarea este scutită de TVA, dacă îndeplinite cumulativ următoarele condiții:

  • aveți dovada transportului bunurilor din România în alt stat membru UE
  • codul de TVA al beneficiarului este valid in VIES
  • declarați corect fără erori livrarea intracomunitara de bunuri în declarația 390

3. Veniturile obținute din obținerea și vanzarea tamplariei în UE intra la calculul cifrei de afaceri pentru aplicarea facilităților în constructii cf art 60 din Codul fiscal?

În ordinul dat pentru declarația 112, Ordinul 152/2022, avem următoarea mențiune:

Prin activitatea desfăşurată pe teritoriul României se înţelege activitatea desfăşurată efectiv în România, în scopul realizării de produse şi prestării de servicii, indiferent de statutul de rezidenţă al beneficiarilor.

În concluzie, dacă respectați restul prevederilor de la art. 60 din Codul Fiscal, aceste venituri intra in cifra de afaceri pentru aplicarea facilităților în construcții, intrucat nu conteaza statul de rezidenta a beneficiarilor ci conteaza ca activitatea a fost desfășurată în România.

 

Reglementare:

  • OMFP 1802/2014;
  • Legea 227/2015;
  • Regulamentul 1912/2018;
  • Ordinul 152/2022.

Livrare intracomunitara bunuri: monografie, facturare, facilitate construcții

Articol scris in data de: 2022-03-22 15:38:21

Autor: Bianca Dolores Meze

Situație de fapt:

O societate cu cod CAEN 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie este platitoare de TVA și de impozit pe profit (are capital social peste 45.000 lei).

Cand clientul este din RO societatea cu cod CAEN 4332 achizitioneaza materiale, executa tamplaria în baza comenzii primite și o  montează la client.

Cand clientul este din UE, platitor de TVA, se achizitioneaza materiale, se executa tamplaria în baza comenzii primite de la acesta și se livrează la sediul clientului din UE cu o firma de transport contractata de societatea care executa tamplaria fără ca tamplaria sa fie montată la sediul clientului din UE de către societatea din RO.

Întrebare:

1. Care este monografia contabila pentru livrarea către clientul din UE?

2. Vânzarea este considerată o livrare intracomunitara de bunuri scutita cu drept de deducere cf art 294, alin 2 lit a din Codul fiscal?

3. Veniturile obținute din obținerea și vanzarea tamplariei în UE intra la calculul cifrei de afaceri pentru aplicarea facilităților în constructii cf art 60 din Codul fiscal?

Raspuns

1. Care este monografia contabila pentru livrarea către clientul din UE?

Dvs livrati o tamplarie în baza comenzii, deci livrati un bun, care este din producția proprie, deci contul contabil este 701. Astfel:

  • note contabile aferente facturii de vanzare

701 = 4111

4426 = 4427

  • nota contabilă aferentă descărcării de gestiune

711 = 345

2. Vânzarea este considerată o livrare intracomunitara de bunuri scutita cu drept de deducere cf art 294, alin 2 lit a din Codul fiscal?

ART. 268 – Operațiuni impozabile

(1) Din punctul de vedere al taxei sunt operațiuni impozabile în România cele care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:

a) operațiunile care, în sensul art. 270272, constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, în sfera taxei, efectuate cu plată; Norme metodologice

b) locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi în România, în conformitate cu prevederile art. 275 și 278 ;

ART. 275 – Locul livrării de bunuri

(1) Se consideră a fi locul livrării de bunuri:

a) locul unde se găsesc bunurile în momentul când începe expedierea sau transportul, în cazul bunurilor care sunt expediate sau transportate de furnizor, de cumpărător sau de un terț. (…)

ART. 294 – Scutiri pentru exporturi sau alte operațiuni similare, pentru livrări intracomunitare și pentru transportul internațional și intracomunitar

(2) Sunt, de asemenea, scutite de taxă următoarele:

a) livrările intracomunitare de bunuri către o persoană impozabilă sau către o persoană juridică neimpozabilă care acționează ca atare în alt stat membru decât cel în care începe expedierea sau transportul bunurilor, care îi comunică furnizorului un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autoritățile fiscale din alt stat membru

Așadar, vanzarea este o operatiune impozabila în România, conform art. 268, dar scutită în baza art. 294, alin. 2, lit. a, doar dacă indepliniti conditile de la art. 294, alin. 2, lit.a împreuna cu conditiunile prevazute în Regulamentul 1912/2018, în rezumat, livrarea este scutită de TVA, dacă îndeplinite cumulativ următoarele condiții:

  • aveți dovada transportului bunurilor din România în alt stat membru UE
  • codul de TVA al beneficiarului este valid in VIES
  • declarați corect fără erori livrarea intracomunitara de bunuri în declarația 390

3. Veniturile obținute din obținerea și vanzarea tamplariei în UE intra la calculul cifrei de afaceri pentru aplicarea facilităților în constructii cf art 60 din Codul fiscal?

În ordinul dat pentru declarația 112, Ordinul 152/2022, avem următoarea mențiune:

Prin activitatea desfăşurată pe teritoriul României se înţelege activitatea desfăşurată efectiv în România, în scopul realizării de produse şi prestării de servicii, indiferent de statutul de rezidenţă al beneficiarilor.

În concluzie, dacă respectați restul prevederilor de la art. 60 din Codul Fiscal, aceste venituri intra in cifra de afaceri pentru aplicarea facilităților în construcții, intrucat nu conteaza statul de rezidenta a beneficiarilor ci conteaza ca activitatea a fost desfășurată în România.

 

Reglementare:

  • OMFP 1802/2014;
  • Legea 227/2015;
  • Regulamentul 1912/2018;
  • Ordinul 152/2022.
Distribuie pagina
Bianca Dolores Meze

Articol scris de catre Bianca Dolores Meze, in data de 22/03/2022.

Expert contabil și administrator al firmei de contabiliate CONTEZIA SRL, sub brandul AtelierContabilitate.

Vezi toate articolele scrise de Bianca Dolores Meze