Livrari intre membrii unei asocieri in participatiune

Articol publicat in data de: 20 Aprilie 2022
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice , TVA
 

Situatie de fapt:

2 firme asociate in cadrul unui contract de asociere in participatie pentru construirea unui imobil dupa vanzarea unei parti din ele hotarasc ca fiecare sa si atribuie cate un apartament.

Intrebare:

Operatiunea este considerata livrare de bunuri?

Trebuie intocmita factura de catre asociatul prim?

Se aplica taxare inversa ambele fiind platoare de tva?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Din perspectiva TVA, asocierile in participatiune au reguli specific definite, daca sunt indeplinite anumite conditii. Potrivit prevederilor Art. 269 (11) din Codul fiscal, asocierile în participa

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Monica Predescu

Articol scris de catre Monica Predescu, in data de 20/04/2022.

Prin înfiinţarea unei societăţi de contabilitate am avut ocazia sa încep practicarea activităţii de contabilitate în urmă cu 25 de ani luând astfel parte la începutul şi la dezvoltarea acestui domeniu în România. Cei peste 500 de clienţi pe care i-am avut în această perioadă, au desfăşurat activităţi în foarte multe domenii, unele colaborări cu aceştia durând de peste 15 ani.

Vezi toate articolele scrise de Monica Predescu