O societatea poate cumpara produse de la administrator, in scopul revanzarii?

Articol publicat in data de: 25 Noiembrie 2020
Categorii: Contabilitate
 

Situatie de fapt:

O societate X cu raspundere limitata, Administratorul(asociatul) vrea sa vanda branza din productia proprie. Mentionam ca, in prezent, societatea cumpara branza de la alte societati comerciale. Administratorul (asociatul) detine oi ca persoana fizica.

Intrebare:

1. Administratorul (asociatul) poate vinde branza din productia proprie? Ce documente sunt necesare?

2. Fratele (care are oi) Administratorului (Asociatului) poate vinde branza catre societatea acestuia?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform legii 145/2014 art. 7:

“(1) Exercitarea activităţilor de comerţ cu ridicata sau comerţ cu amănuntul a produselor agricole obţinute în ferma/gospodăria proprie de către

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Simona Clisu

Articol scris de catre Simona Clisu, in data de 25/11/2020.

Inca din perioada liceului am inteles ca drumul meu in viata va fi legat de contabilitate. Absolventa a unui liceu si mai apoi a unei facultati cu profil economic, activitatea mea a fost si continua sa fie legata de contabilitate, fiscalitate, domeniul financiar. Inca de pe vremea studentiei am avut norocul sa ma angajez intr-o firma de contabilitate unde am capatat experienta necesara pentru ca mai apoi sa-mi infiintez propria societate cu domeniu de activitate in contabilitate si fiscalitate.

Vezi toate articolele scrise de Simona Clisu