Penalitatile contractuale sunt impozabile la calculul impozitului pe profit?

Articol publicat in data de: 23 Octombrie 2020
Categorii: Veniturile microintreprinderilor
 

Intrebare:

Veniturile din penalitati contractuale sunt impozabile? Va rog sa precizati articolul si litera din Codul Fiscal sau din alte acte normative care reglementeaza includerea penalitatilor calculate la contractele comerciale in baza impozabila pentru calculul impozitului pe profit.

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform Codului Fiscal, art. 19, alin. (1), rezultatul fiscal se calculează ca diferență între veniturile și cheltuielile înregistrate conform reglementărilor

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Ioana – Camelia Predescu

Articol scris de catre Ioana – Camelia Predescu, in data de 23/10/2020.

Avand la baza studii juridice si o specializare in fiscalitate, practic o abordare a spetelor din doua puncte de vedere, fapt ce imi permite o intelegere mai buna in special in cazul spetelor complexe care nu necesita doar cunostinte in domeniul fiscalitatii. In decursul ultimilor 3 ani am avut ocazia sa particip la diferite cursuri si seminarii sustinute de specialisti recunoscuti in domeniul fiscalitatii, ajungand astazi sa pot rezolva o gama variata de spete si sa pot raspunde cu promptitudine la intrebarile clientilor.

Vezi toate articolele scrise de Ioana – Camelia Predescu