Persoana fizica vinde imobile construite in acest scop. Tratament TVA

Articol publicat in data de: 23 Octombrie 2020
Categorii: TVA
 

Situatia de fapt:

Persoana fizica are un teren din 13.11.2017 cumparat cu 60.000 euro (din care 9580 euro TVA).

Construieste un duplex pentru familie pe teren. Vinde un apartament in 03.04.2020 cu 110.000 euro.

In iunie 2020 vinde si cel de-al doilea apartament cu 140.000 euro. De la constructor are factura pentru duplex de 304.000 lei (inclusiv tva). Persoana fizica se declara platitor de tva in iulie 2020.

Trebuie intocmit decont tva (formular 300 cred) acum in octombrie.

Intrebare:

Cum se completeaza si depune decontul de tva (cod caen, cumparari,vanzari,tva de plata, se pot deduce teren si factura de la constructor – fiind vorba de duplex, probabil se impart la 2 aceste costuri), acesta se depune doar online insotit de documente justificative (contract de vanzare-cumparare, facturi)?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform Normelor metodologice pct. 4, alin.(4), date in aplicarea Art. 269, alin. 2) din Codul fiscal, “in cazul construirii de bunuri imobile de către

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de October 23, 2020.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Persoana fizica vinde imobile construite in acest scop. Tratament TVA

Articol scris in data de: 23 Octombrie 2020

Autor: ADINA VLAICU

Situatia de fapt:

Persoana fizica are un teren din 13.11.2017 cumparat cu 60.000 euro (din care 9580 euro TVA).

Construieste un duplex pentru familie pe teren. Vinde un apartament in 03.04.2020 cu 110.000 euro.

In iunie 2020 vinde si cel de-al doilea apartament cu 140.000 euro. De la constructor are factura pentru duplex de 304.000 lei (inclusiv tva). Persoana fizica se declara platitor de tva in iulie 2020.

Trebuie intocmit decont tva (formular 300 cred) acum in octombrie.

Intrebare:

Cum se completeaza si depune decontul de tva (cod caen, cumparari,vanzari,tva de plata, se pot deduce teren si factura de la constructor – fiind vorba de duplex, probabil se impart la 2 aceste costuri), acesta se depune doar online insotit de documente justificative (contract de vanzare-cumparare, facturi)?

Raspuns

Conform Normelor metodologice pct. 4, alin.(4), date in aplicarea Art. 269, alin. 2) din Codul fiscal, in cazul construirii de bunuri imobile de către o persoană fizică, în vederea vânzării, activitatea economică este considerată începută în momentul în care persoana fizică respectivă intenționează să efectueze o astfel de activitate, iar intenția acesteia trebuie apreciată în baza elementelor obiective, de exemplu, faptul că aceasta începe să angajeze costuri și/sau să facă investiții pregătitoare inițierii activității economice. Activitatea economică este considerată continuă din momentul începerii sale, incluzând și livrarea bunului sau părților din bunul imobil construit, chiar dacă este un singur bun imobil.”

 Astfel, dacă persoana fizică derulează deja construcția unui bun imobil în vederea vânzării, conform alin. (4), activitatea economică fiind deja considerată începută și continuă, orice alte tranzacții efectuate ulterior nu mai au caracter ocazional.

In concluzie, persoana fizica in cauza devine persoana impozabila in momentul in care angajeaza costuri sau face investitii (achizitioneaza teren in 2017, initiaza constructia) in vederea inceperii activitatii economice. Cand face prima livrare de locuinta (in aprilie 2020), aceasta operatiune nu mai este considerata ocazionala (activitatea economica fiind inceputa anterior odata cu terenul cumparat, demararea constructiei) si daca prin aceasta prima livrare se depaseste plafonul de scutire de TVA prevazut la Art. 310 din Codul fiscal (300.000 lei),  persoana fizica are obligatia sa solicite inregistrarea in scopuri de taxa cel mai tarziu pana pe data de 10 a lunii urmatoare celei in care depaseste plafonul de scutire, adica pana pe 10 mai 2020, pana atunci considerandu-se ca a aplicat regimul de scutire de TVA pentru intreprinderi mici.

Decontul de taxa trebuia depus pana pe data de 25 iulie 2020. Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal completează formularul (300) “Decont de taxă pe valoarea adăugată” cu ajutorul programului de asistenţă existent pe portalul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, secţiunea Asistenţă contribuabili sau secţiunea Declaraţii electronice și se transmite prin mijloace electronice de transmitere la distanţă, potrivit legii.

Asa cum s-a stabilit prin normele metodologice date in aplicarea Art. 297, alin. (6) din Codul fiscal, se acordă dreptul de deducere a taxei pentru achizițiile efectuate de o persoană impozabilă înainte de înregistrarea acesteia în scopuri de TVA, conform art. 316 .

Norma metodologica pct. 83, alin. (14) prevede: “Persoanele impozabile care trec de la regimul de scutire la cel de taxare au dreptul sau, după caz, obligația de a efectua ajustările de taxă prevăzute la art. 270 alin. (4), art. 304, 305, 306 sau 332 din Codul fiscal, dacă intervin evenimente care generează ajustarea taxei ulterior înregistrării în scopuri de TVA a persoanei impozabile, conform art. 316 din Codul fiscal.”

De asemenea, persoanele care aplică regimul special de scutire, conform art. 310 din Codul fiscal, au obligația să țină evidența livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi realizate de o mică întreprindere, cu ajutorul jurnalului pentru vânzări, precum și evidența bunurilor și a serviciilor taxabile achiziționate, cu ajutorul jurnalului pentru cumpărări.

 

Reglementare:

  •   Art. 269, 310, 316 – Cod fiscal