PFA – transfer bani in contul personal

Articol publicat in data de: 08 Ianuarie 2020
Categorii: PFA / I.I. / I.F.
 

Situatie de fapt:

Un PFA incaseaza majoritatea veniturilor in cont bancar. Avand in vedere alin. (4) art.11 din Legea 70/2015 un PFA poate transfera sume din contul deschis pe numele PFA-ului in contul persoanei fizice cu conditia existentei documentelor justificative legale.

Intrebare:

Care sunt aceste documente justificative pentru diverse transferuri de bani in vederea folosirii in interes propriu?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

In solutionarea spetei vom avea in vedere faptul ca patrimoniul PFA se poate confunda cu patrimoniul persoanei fizice deoarece obtinerea calitatii de PFA nu atrage dupa sine obtinerea unei personal

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Acces gratuit timp de 7 zile și posibilitatea de a ne trimite o speță!
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Simona Clisu

Articol scris de catre Simona Clisu, in data de January 8, 2020.

Inca din perioada liceului am inteles ca drumul meu in viata va fi legat de contabilitate. Absolventa a unui liceu si mai apoi a unei facultati cu profil economic, activitatea mea a fost si continua sa fie legata de contabilitate, fiscalitate, domeniul financiar. Inca de pe vremea studentiei am avut norocul sa ma angajez intr-o firma de contabilitate unde am capatat experienta necesara pentru ca mai apoi sa-mi infiintez propria societate cu domeniu de activitate in contabilitate si fiscalitate.

Vezi toate articolele scrise de Simona Clisu

PFA – transfer bani in contul personal

Articol scris in data de: 08 Ianuarie 2020

Autor: Simona Clisu

Situatie de fapt:

Un PFA incaseaza majoritatea veniturilor in cont bancar. Avand in vedere alin. (4) art.11 din Legea 70/2015 un PFA poate transfera sume din contul deschis pe numele PFA-ului in contul persoanei fizice cu conditia existentei documentelor justificative legale.

Intrebare:

Care sunt aceste documente justificative pentru diverse transferuri de bani in vederea folosirii in interes propriu?

Raspuns

In solutionarea spetei vom avea in vedere faptul ca patrimoniul PFA se poate confunda cu patrimoniul persoanei fizice deoarece obtinerea calitatii de PFA nu atrage dupa sine obtinerea unei personalitati juridice distincte.

In concret, banii din contul PFA sunt bani ai persoanei fizice obtinuti in calitatea sa de profesionist.

Din acest motiv consideram ca Registrul Jurnal de Incasari si Plati reprezinta documentul justificativ pentru transferul banilor din contul PFA-ului in contul personal.

Reglementare:

Ordinul 170/2015