Plata unei asigurari de sanatate pentru administrator este cheltuiala deductibila pentru societate?

Articol publicat in data de: 23 Mai 2019
Categorii: Resurse Umane
 

Situatie de fapt:

Am o intrebare legata de deductibilitatea asigurarii de sanatate pentru un administrator de SRL. El doreste sa-si faca o asigurare de sanatate de 1000 euro/an. Nu este angajat.

Intrebare:

Cat este deductibil si cat nu? Poate sa-i fie reconsiderata la cheltuieli cu salariile?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Nu sunt deductibile la calculul rezultatului impozabil, conf, art. 25, alin (4), lit g din Cod fiscal urmatoarele:

“cheltuielile cu primele de asigurare care nu pr

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 23/05/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU