Platitor de TVA achizitie servicii din NON-UE: regim TVA

Articol publicat in data de: 20 Aprilie 2022
Categorii: TVA
 

Situație de fapt:

O firma din Romania platitoare de TVA dorește sa colaboreze cu o firma din Ucraina care efectuează prestări servicii cinematografice.

Întrebare:

Care este regimul TVA în aceasta situatie pentru firma din România și cum se evidentiaza acest import de prestări servicii in decont de TVA?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Art. 278

(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are st

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Bianca Dolores Meze

Articol scris de catre Bianca Dolores Meze, in data de 20/04/2022.

Expert contabil și administrator al firmei de contabiliate CONTEZIA SRL, sub brandul AtelierContabilitate.

Vezi toate articolele scrise de Bianca Dolores Meze