Prestari de servicii, beneficiar non UE. Tratament TVA

Articol publicat in data de: 23 Februarie 2021
Categorii: TVA
 

Situatia de fapt:

Societatea noastra a incheiat doua contracte de publicitate, pentru promovarea unui brand,,x\’\”, cu un partener din Gibraltar si un partener din Turcia . Prestarea serviciului de publicitate se face in Romania, respectiv pe stadion, tricouri, etc.

Noi vom emite cate o factura in fiecare luna catre cei doi clienti.

Intrebare:

In vederea emiterii facturii catre firma din Gibraltar si catre firma din Turcia, ce tratament fiscal are TVA-ul, cum emitem factura din punct de vedere al TVA?

Ce declaratii se depun?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Atunci cand este vorba de prestari de servicii intre persoane impozabile, regula de stabilire a locului prestarii de servicii este data de prevederile Art. 278, alin. 2 din Codul fiscal, si anume:

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 23/02/2021.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU