Redevențe și servicii pe cale electronică – prestator din Hong Kong

Articol publicat in data de: 25 Ianuarie 2022
Categorii: TVA , Veniturile nerezidentilor
 

Situatie de fapt:

I_FACTURA ARL-SHIPPING.COM- HONG CONG-CHINA

INVOICE 05562/ 14.01.2021

Abonament: toate functiile standard, incluzând fotografierea, EDI (schimb de date electronice), comentarii text, recunoaștere optică prin scanare a etichetelor containerelor (litere și cifre) și citirea codurilor QR/coduri de bare/recunoaștere automată a caracterelor alto rcâmpuri relevante.

-Exista si un contract in care este prevazut ce face acest soft- ceea ce este descris mai sus.

– Efectiv este o aplicatie pe telefon la care cu ID si parola se conecteaza firma mea:

-firma mea din RO (cea din factura) face fotografii la containere cu datele inscrise pe el si le incarca in aplicatie.

-la aceasta aplicatie au acces partenerii liniilor maritime care isi preiau datele aferente containelor lor.

Intrebare:

1. Pentru mine continutul acestei facturi reprezinta:

– A) REDEVENTA – ?

SI atunci :

-pt. TVA fact Taxare Inversa, declar- in D300 rd.7 si rd.20

                                                                    D394 sectiunea F ?

– PT Venituri obtinute de Nerezidenti:

-aplic conventia de evitare a dublei impuneri cu Hong Cong si impozitez cu 3%- am certificate de rezidentafiscala electronic.

-depun D 015 si ii obtin NIF – nu are alte relatii in RO

-Declar in D100 si achit pana la 25 ale lunii urmatoare

-la anul depun D 207

– B) SERVICIU ELECTRONIC- – LIT.K- ?

SI ATUNCI:-  APLIC ACELEASI REGULI CA LA REDEVENTE?

– C) ACHIZITIE DE SOFTWARE –CF.ART.7, AL.2

–  Pt, TVA – aplic acceasi procedura  ca la REDEVENTA?

 – consider achizitie de serviciu si declar la rd.30 din D300?

– Pt. VENITURI- nu retin impozit, nu declar in nici o declarative.

Daca este achizitie de software se inregistreaza in cont 208? sau 471 prin 628?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

În primul rând, TVA și impozitul pe veniturile nerezidenților sunt două impozite diferite și se analizează separat.

Din punctul de vedere al TVA:

Conform art. 278 alin. (2) cor

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Răzvan Bălteanu

Articol scris de catre Răzvan Bălteanu, in data de 25/01/2022.

Consultant fiscal și expert fiscal judiciar din București, unul dintre fondatorii Asociației "Tax Advisors" și al Grupului Tax Advisors de pe Facebook cu un număr de peste 33,000 de membri.

Vezi toate articolele scrise de Răzvan Bălteanu