Refacturare cheltuieli cu UE

Articol publicat in data de: 16 Iunie 2022
Categorii: Contabilitate , TVA
 

Situatie de fapt:  

Avem de refacturat catre firma din Polonia servicii intocmire deviz. Factura initiala a fost emisa de catre firma comisionar vamal SRL catre noi in valoare de 4449.44 lei si TVA 845.39 lei. Aceste cheltuieli vrem sa le refacturam catre firma din Polonia care a fost de acord sa plateasca aceste servicii. Firma din Polonia ne factureaza in mod normal achizitiile intracomunitare de materie prima.

Intrebare:

Refacturarea acestui serviciu catre firma din Polonia se face cu TVA sau nu?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform Normelor metodologice aferente Art. 286 din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal,

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Simona Draghici

Articol scris de catre Simona Draghici, in data de 16/06/2022.

Economist cu o vasta experienta. In decursul anilor a tinut contabilitatea firmelor mari, filiale ale multinationalelor din domenii diverse de activitate.

  • Economist cu peste 15 ani experienta
  • Face parte din echipa Excelcont de 10 ani
  • Experienta in contabilizarea domeniilor variate de activitate

Vezi toate articolele scrise de Simona Draghici